Atorvastatinin rat intraabdominal sepsis modelinde sekonder böbrek hasarı üzerine olan etkilerinin araştırılması
Investıgatıon of the effects of atorvastatın on secondary kıdney ınjury ın rat ıntraabdomınal sepsıs model
- Tez No: 297461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR KOCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Statinler, yüksek mortalite nedeni olan sepsise bağlı böbrek hasarlarının tedavisinde umut vaat etmektedir. Bu deneysel çalışmanın amacı intraabdominal sepsis modelinde, atorvastatinin sepsise bağlı gelişen böbrek hasarına olan etkilerinin araştırılmasıdır.Materyal ve Metod: DEÜTF ?Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu? onayı alındıktan sonra ağırlıkları 200-250 g olan 21 adet Wistar tipi erişkin erkek rat randomize olarak Sham (n=7), Sepsis (n=7) ve Atorvastatin (AV)(n=7) gruplarına ayrıldı. Sham Grubu'na sadece laparotomi, Sepsis ve AV Grubuna ?Çekal Ligasyon Perforasyon? (ÇLP) uygulandı. Sham Grubu'na oral gavaj ile laparotomiden 18 saat ve 2 saat önce 2 defa 1 mL salin, Sepsis Grubu' na ÇLP' den 18 saat ve 2 saat önce 2 defa 1 mL salin, AV grubuna ÇLP' den 18 saat ve 2 saat önce 10 mg/kg atorvastatin, oral gavaj ile 2,5 mg/mL atorvastatin mikroemülsiyon kullanılarak verildi. Ratlar ÇLP'den 24 saat sonra, önce vena cava inferiordan iki mL venöz kan Kan Üre Nitrojeni (BUN) ve serum kreatinin çalışılmak üzere alındı. Sol böbrek histopatolojik incelemeler için çıkarıldı ve ratlar sakrifiye edildi. Kan örneklerinden santrifüjle plazma örnekleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose of the Study: Statins, show promise in kidney injury due to sepsis which has high mortality rates. The aim of this experimental study is to investigate the effects of atorvastatin in intraabdominal sepsis model.Materials and Methods: After approval of the study by DEUTF ?Experimental Animal Research Ethics Committee?, adult male Wistar rats weighing 200 ? 250 g were randomly allocated into three groups as Sham (n=7), Sepsis (n=7) and Atorvastatin (AV, n=7). The Sham group underwent only laparotomy; cecal ligation and puncture (CLP) was performed to the Sepsis and AV groups. One ml of saline orally was given twice to the Sham group 18 and 2 hours before laparotomy; the Sepsis group received 1 ml of saline twice on the same hours before CLP; the AV group was given 10 mg/kg atorvastatin per oral, using 2,5 mg/ml atorvastatin microemulsion 18 and 2 hours before CLP. Two ml of venous blood was withdrawn from vena cava inferior for Blood Urine Nitrogen (BUN) and creatinine analysis, the left kidney was removed for histopathological examination 24 hours following CLP. The rats were sacrificed afterwards. Plasma samples were obtained by centrifuging the blood samples.