Manyetik üçlü uyarım tekniği
Magnetic triple stimulation technique
  1. Tez No: 229727
  2. Yazar: ASLI KÖŞKDERELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sonuç olarak biz bu çalışmada yeni bir TMS yöntemi olan üçlü uyarım tekniğini (TST) uygulayarak, hem kendi laboratuvarımız normallerini oluşturmaya hem de bu tekniğin ALS hastalarındaki tanısal değerini ortaya koymaya çalıştık. Bu çalışma, yöntemin temel parametresi olan TST amplitüd oranı ile TST yüzey alanı oranlarının Magistris ve arkadaşlarının belirttiği oranlardan farklı olması ile dikkat çekmektedir(3,4). Ancak üst motor nöron harabiyeti ile giden ALS'deki bu parametreler, Magistris ve arkadaşlarınınkine benzer şekilde normal değerlerden anlamlı bir sapma göstermiştir. ALS'de bu parametrelerin duyarlılığı yüksektir. Bunun yanı sıra birinci motor nöron hasarının yalnızca MEP amplitüdü ve yüzey alanında küçülmeye değil, aynı zamanda MEP latansındaki uzamaya neden olduğunu gözlemledik. Ayrıca, fasilitasyon etkisine bağlı olarak latans kısalmasının ALS grubunda belirgin olarak ortaya çıktığı izlendi. Biz bu çalışmada önceden de ileri sürüldüğü gibi, üçlü uyarım tekniğinin -özellikle güvenilir MEP yanıtı elde edilmesi yönünden- tekrarlanabilir supramaksimal MEP yanıtları oluşturma konusunda kısıtlılıkları bilinen standart TMS uygulamasından üstün olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
As a result, in this study we proposed to determine normal laboratory values by using triple stimulation technique which is a new TMS method and to define the diagnostic value in ALS patients. This study calls attention as TST amplitude and area ratios that are primary parameters of the technique are different than Magistris and colleques? defined. But, these parameters in ALS patients with upper motor involvement, are parallel to Magistris and colleques? findings which shows significant deviation from normal values. The sensitivity of these parameters are high in ALS. We observed also that upper motor neuron degeneration leads to not only a decrease in MEP amplitude and surface, but also the prolongation of MEP latancy. In the other hand, latancy duration tended to shorten due to fascilitation is markedly detected in ALS group. In this study, as mentioned before, we conclude that triple stimulation technique is better than the standard TMS technique which has known to have limitations in yielding repeatable supramaximal MEP responses.