Sitokrom P4502D6 (CYP2D6) enziminin genetik polimorfizmi ile primer beyin tümörü insidansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relation between the genetic polymorphism of cytochrome P4502D6 (CYP2D6) and primary brain tumor incidence
- Tez No: 229739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE PINARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Biochemistry, Molecular Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZETSİTOKROM P4502D6 (CYP2D6) ENZİMİNİN GENETİK POLİMORFİZMİ İLE PRİMER BEYİN TÜMÖRÜ İNSİDANSI ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİZehra OKATYüksek Lisans Tezi, Biyokimya Anabilim DalıDanışman: Doç. Dr. Hatice PINARBAŞI2009, 63 sayfaSitokrom P450 2D6 (CYP2D6) polimorfizmi ile primer beyin tümörü riski arasındaki ilişki incelendi. CYP2D6 gen polimorfizmleri, 454 Türk bireyde (334 kontrol ve 120 primer beyin tümörü hastası) PZR-RFLP metoduyla belirlendi. Primer beyin tümörü hastaları ve kontroller sigara alışkanlığı bakımından lojistik regresyon analizi ile değerlendirildiğinde, sigara içme durumunun primer beyin tümörü riskini sigara içmeyenlere göre 2 kat arttırdığı saptandı (*OR: 2.09 % 95 CI: 1.23-3.57). Ailede kanser bulunma sıklığı bakımından kontroller ve primer beyin tümörü hastaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlendi (?2: 8.279, P: 0.004). Yapılan lojistik regresyon analizinde, birinci derece akrabalarında kanser hikayesi olanlarda beyin tümörü oluşum riskinin 2.4'den 2.6'ya yükseldiği saptandı (Ham OR: 2.41 % 95 CI: 1.30-4.45,*OR: 2.66 % 95 CI: 1.40?5.06). İncelenen Türk populasyonunda CYP2D6 intron 3 ve ekzon 5 polimorfizmleri ile primer beyin tümörü arasında bir ilişki gözlenmedi (sırasıyla; ?2: 1.074, P: 0.300; ?2: 0.746, P: 0.388, Ham OR: 1.30 % 95 CI: 0.79-2.14, Ham OR:0.00 % 95 CI: 0.00-0.00). Hastaların primer beyin tümörünün histopatolojik tipi ile gen varyantlarına göre analizinde, astrositoma ile intron 3 polimorfizmi arasında anlamlı bir ilişki gözlendi (?2: 5.16, P: 0.023). Intron 3 polimorfizminin astrositoma için risk faktörü olabileceği belirlendi (OR: 0.37 % 95 CI: 0.14-0.95).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTINVESTIGATION OF THE RELATION BETWEEN THE GENETIC POLYMORPHISM OF CYTOCHROME P4502D6 (CYP2D6) AND PRIMARY BRAIN TUMOR INCIDENCEZehra OKATMaster of Science Thesis, Department of BiochemistrySupervisor: Assoc. Prof. Dr. Hatice PINARBAŞI2009, 63 pagesAssociation between genetic polymorphisms in the cytochrome P4502D6 (CYP2D6) and primary brain tumor risk was investigated. Polymorphisms of CYP2D6 gene were determined in 454 Turkish individuals (334 hospital-based controls and 120 primary brain tumor patients) by PCR-RFLP methods. When the primary brain tumor patients and controls were analyzed for smoking status by logistic regression analyses, 2 times increase in the brain tumor risk was determined in the smokers when compared to non-smokers (*OR: 2.09 % 95 CI: 1.23-3.57). When the family history of cancer frequency was considered there was a statistically significant difference between control and primary brain tumor cases (?2: 8.279, P: 0.004). In logistic regression analyses brain tumor risk increased from 2.4 times to 2.6 times in individuals who have history of cancer in first degree relatives (OR: 2.41 % 95 CI: 1.30- 4.45,*OR: 2.66 % 95 CI: 1.40?5.06). No asssociation was observed between primary brain tumor incidence and intron 3 and exon 5 polymorphisms in the Turkish population investigated (respectively; ?2: 1.074, P: 0.300; ?2: 0.746, P: 0.388, OR: 1.30 % 95 CI: 0.79-2.14, OR: 0.00 % 95 CI: 0.00-0.00). The analysis of patients by histological type of primary brain tumor and gene variants, a significant relation was observed between astrocytoma and intron 3 polymorphism (?2: 5.16, P: 0.023). In conclusion, we show that intron 3 polymorphism may be a risk factor for astrocytoma of which is a subgroup of primary brain tumors (OR: 0.37 % 95 CI: 0.14-0.95).