Kronik obstrüktif akciğer hastalığında; sekiz haftalık süreyle ayaktan uygulanan pulmoner rehabilitasyonun etkinliği
The effectiveness of eight weeks term outpatient pulmonary rehabilitation in chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 229762
  2. Yazar: PERVİN KORKMAZ EKREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTÜRK ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Stabil KOAH'lı olgulara 8 hafta süreyle uygulanan ayaktan rehabilitasyon programının etkinliğini araştırmak için yapılan çalışmamıza; rehabilitasyon uygulanan 46 hasta ve 27 kontrol olguları olmak üzere, program bitimi olan 8. haftada sonuç değerlendirmesi yapılan; yaş ortalaması 66.8±8.3 yıl olan, 69'u erkek, 73 KOAH'lı olgu alınmıştır. Rehabilitasyon grubu 8 hafta boyunca (1-1.5 saat/gün, haftada 2 kez) hastanede pulmoner rehabilitasyon programına dahil edilirken; kontrol grubundaki hastalar sadece rutin tıbbi tedavilerini aldılar. Rehabilitasyon alan grubun yaş ortalaması 65.0±7.5 yıl iken kontrol grubunun yaş ortalaması 69.9±9.0 yıl olarak saptanmıştır(p=0.02). Yaş ortalaması dışında, grupların demografik verileri ve klinik özellikleri benzer bulunmuştur. Çalışmanın başlangıcında ve 8 haftalık programın sonunda solunum fonksiyon testi, arteriyel kan gazı analizi, dispne ölçümü, artan hızda mekik yürüme testi, endurans mekik yürüme testi; yaşam kalitesini değerlendirmek için St. George Solunum Anketi (SGRQ), Solunum Problemleri Anketi, Kronik Solunum Hastalıkları Anketi, Short-form 36 Anketi ve psikolojik durum analizi için de Hastane Anksiyete Depresyon Anketi uygulanmıştır. Rehabilitasyon grubunda başlangıca ve kontrol grubuna göre solunum fonksiyon testlerinde ve arter kan gazı değerlerinde değişiklik izlenmemiştir. Artan hızda mekik ve endurans mekik yürüme testleriyle egzersiz kapasitesinde artış olduğu görülürken dispne skorlarında belirgin düşme olduğu saptanmıştır. Pulmoner rehabilitasyonla; dispnenin ve kas yorgunluğunun azaldığı, egzersiz kapasitesinin arttığı, hastanın aldığı eğitimle hastalığını tanıdığı, grup çalışmasının yararı, anksiyete ve depresyonun azaldığı, kognitif fonksiyonlarının düzeldiği yapmış olduğumuz yaşam kalitesi anketlerinde de gösterilmiştir. KOAH nedeniyle süregen olarak yaşamı kısıtlanan olgularda; ayaktan uygulanan pulmoner rehabilitasyon programı, kişinin egzersiz toleransının ve yaşam kalitesinin iyileşmesini sağlayan yaralı bir tedavi yöntemidir. .
Özet (Çeviri)
We evaluated 73 patients for the effectiveness of 8 weeks term outpatient pulmonary rehabilitation in stable chronic obstructive pulmonary disease. 69 men and 4 women patients with mean age 66.8±8.3 were completed to eight weeks programs. There were 46 patients in rehabilitation group and 27 patients in control group. The rehabilitation group took part in a 8 week pulmonary rehabilitation (1 hour-1.5 hours/day, two times weekly) at the hospital. The patients in control group were reviewed routinely as medical outpatients. Participants were assessed prior to beginning and at the end of the 8 weeks program. The mean age were 65.0±7.5 in rehabilitation group and 69.9±9.0 in control group (p=0.02). Assessments included pulmonary functions, arterial blood gas analysis, dyspnea measurement, Incremental Shuttle Walking Test, Endurance Shuttle Walking Test, SGRQ (St. George Respiratory Questionnaire), Breathing Problems Questionnaire (BPQ), Chronic Respiratory Questionnaire (CRQ), Short-form 36 were administered to assess the quality of life and Hospital Anxiety Depression scale (HAD) for psychological status. There were no improvement in pulmonary functions, arterial blood gases; rehabilitation group compared to the initial assessment and between the groups. However, the program significantly reduced dyspnea; improved shuttle and andurance walking distance and quality of life. For patients chronically disabled by COPD, an outpatient program of rehabilitation is an effective and improves exercise tolerance and quality of life.