Meme kanserinin cerrahi tedavi planlamasında meme manyetik rezonans görüntülemenin etkinliğinin araştırılması
Meme kanserinin cerrahi tedavi planlamasinda meme manyetik rezonans görüntülemenin etkinliğinin araştirilmasi
- Tez No: 229763
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞENUR OKTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Meme kanserinde hastalığın meme içindeki yayılımı ve multifokal ya da multisantrikolma özelliğinin bilinmesi cerrahi tedavi planlamasında büyük önem tasımaktadır. Densfibroglandüler parankim yapısındaki memelerde mamografinin duyarlılığı düsük olmasınakarsın, MRG' nin yüksek duyarlılıkta bir yöntem olduğu bilinmektedir. Prospektif olarakgerçeklestirdiğimiz bu çalısmada amacımız meme koruyucu cerrahi adayı olgularda, memeMRG ile hangi oranda ek bulgu elde edilip, operasyon planlamasına ne sıklıkta etki ettiğiniarastırmaktır.Gereç-Yöntem: Ağustos 2006-Aralık2008 tarihleri arasında FM, MG ve US incelemesiyapılan, klinik ve radyolojik olarak tek odaklı meme kanseri bulguları saptanan, konservatifcerrahi tedaviye aday görünen 68 olguya cerrahi operasyon öncesinde meme MRG tetkikiyapıldı. MRG sonuçlarına göre cerrahi tedavi planlamasında değisiklik olan olgular not edildi.Bulgular: Operasyon öncesinde elde olunan MRG sonuçlarına göre 13 olguda (%19.1)cerrahi planlamada değisiklik gerçeklesti. Lezyonların histopatolojisi göz önüne alındığındaMRG bulgularına göre operasyon planlamasında değisiklik gözlenme sıklığında gruplar arasıistatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p=0.403). Meme parankim paternine göregruplar arasında operasyon planlamasında değisiklik oranı söz konusu olduğunda ise;parankim paterni tip 4 olan grupta MRG bulgularına göre operasyon planlamasınn %53.8oranında değistiği gözlendi ve bu oran diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı bulundu(p=0.006). Meme MRG' nin operasyon planlamasına etkisi göz önüne alındığında ek pozitifbulguları tespit etmedeki sensitivitesi %85, spesifitesi %98, pozitif prediktif değeri (PPD)%92, negatif prediktif değeri %96 olarak hesaplandı. MRG' de gözlenen ek pozitif bulgularınaltın standart kabul edilen histopatolojik bulgularla uyumluluğu karsılastırıldığında Kappauygunluk testine göre %86 oranında (mükemmele yakın) uyumluluk gözlendi.Sonuç: Ek bulguların tespitinde histopatoloji ile mükemmele yakın korelasyon gösteren MRGtetkiki, meme kanserinin lokal yayılımını değerlendirmedeki üstün basarısıyla, mastektomioranını önemli ölçüde değistirmektedir. Özellikle MG ve US' nin sensitivitesinin düstüğüdens memelerde, meme koruyucu cerrahi planlanıyorsa, operasyon öncesi MRG tetkikiyapılması faydalı bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Accurate definition of the extent of a suspect lesion and possible multifocalityand/or multicentricity are essential as part of local breast cancer staging, especially when abreast-conserving surgical approach is preferred. Despite mammography has been shown tohave decreased sensitivity in patients with dense breast tissue, it is well known that MRI hashigh sensitivity for breast cancer. In this prospective study, our aim was to to determine howoften breast MRI brings additional information that influences management of patients withbreast cancer concerning surgical approach.Materials and methods: From August 2006 to December 2008, contrast-enhanced bilateralbreast MRI was performed prospectively on 68 patients with highly suspicious imagingfindings (BI-RADS category 4 or 5). All enrolled patients were believed to be candidates forbreast conservation on the basis of clinical examination, MG, and US. The patients werereevaluated as to whether they were still candidates for breast conservation therapy after theMRI examination.Results: MRI has changed previous management plans in 19.1% of 68 patients who weregrouped according to histopathologic diagnosis and breast parenchyma type. As for surgicalapproach there was no statistical significant difference between the histopathology groups(p=0.403). Regarding the breast parenchyma type, surgical planning was changed in 53.8% ofthe patients in the group with dense pattern and we found a statistically significant differencebetween the groups (p=0.006). The sensitivity, specificity, positive predictive value (PPV)and negative predictive value (NPV) for additional malignant lesion detection andidentification was 85%, 98%, 92% and 96% respectively, for MRI. Using Kappa`measurement of agreement? test; we found %86 of agreement between the additionalfindings seen on MRI and histopathologic results.Conclusion: Preoperative MRI evaluation of breast cancer at local extent alters significantlythe rate of mastectomy because of its accuracy in measuring the primary lesion and indetecting multifocal, multicentric, and contralateral involvement. If breast conserving surgeryis being planned, MRI should be performed in all women with suspected breast cancerespecially in the presence of dense or heterogenous dense breast parenchyma in which thesensitivity of MG and US are decreased both.