Safra salgısının arter tonusu üzerine etkilerinin tavşan karotis arteri modelinde in vivo ve in vitro incelenmesi
In vivo and in vitro examination of the effects of bile secretion on arterial tonicity in rabbit carotis artery model
  1. Tez No: 229764
  2. Yazar: GÖKHAN TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Safranın arter tonusu üzerine olan etkisini anlamak amacı ile yapılan bu çalışma in vivo ve in vitro olmak üzere iki parçadan oluşmaktadırİn vivo çalışmada tavşanın her iki ana karotis arteri; birsi kontrol birisi çalışma gurubu olarak kullanıldı. Çalışma grubu safralı ortamda olmak üzere' standart mikrovasküler anastomoz yapıldı. Renkli dopler ultrasonografi kullanılarak preoperatif ve postoperatif kan akım indeksleri ölçüldüİn vitro çalışma organ banyosu basamağını oluşturmaktadır. Karotisler alınarak 4mm'lik halkalar şeklinde kesildi birinci çalışma grubu %5'lik safralı krebs solüsyonunda 1 dk. bekletildi, ikinci çalışma grubu %5'lik safralı krebs solüsyonunda 5 dk. ve kontrol grubu krebs solüsyonunda bekletilerek organ banyosu sisteminde kasıcı ve gevşetici ajanlara karşı cevapları incelendi..İn vivo çalışmanın sonucunda kontrol ve çalışma damarlarında preoperatif, postoperatif akımları arasında fark bulunamamıştır. Bunun yanında postoperatif doppler incelemesi esnasında iki adet kontrol damarında vozospazm olmasına karşın çalışma grubunda hiç vazospazm olmaması anlamlı bulundu.Organ banyosu çalışmalarında, birinci grupta kontrol grubuna göre kasılma ve gevşeme yanıtlarında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma saptanmıştır. İkinci grupta ise kasıcı ve gevşetici ajanlara karşı hiçbir yanıt alınamamıştır.İn vitro çalışılan damar segmentlerinde yapılan histopatolojik ve immünohistokimyasal analizde damarlarda morfolojik bir değişikliğe rastlanmamıştır.İn vito çalışma, düz kas hücresinde, endotelde hasar olduğunu ve safraya maruziyet süresinin hasarı artırdığı sonucunu doğurmaktadır. İkinci grup damar segmentlerinden hiç yanıt alınamaması ve mikrocerrahi uygulanan çalışma grubunda vazospazma rastlanmaması safranın vazospazmdan koruyucu bir etki oluşturduğunu gösterirler. Doppler USG verileri safranın kendisinin kasıcı , gevşetici bir etki oluşturmadığını göstermektedir. Histokimyasal ve immünohistokimyasal incelemenin normal sınırlarda damar göstermesi meydana gelen hasarın reseptör, hücre içi haberci, ya da end organ düzeyinde olabileceğini düşündürmektedir
Özet (Çeviri)
This study, made to understand the effects of bile on arterial tonicity, has two parts; in vivo studies and in vitro studies.In in-vivo study part, the rabbits? both common carotis arteries are used; one as the control, the other as the study group. In the study group, the standart microvascular anastomosis is made under bile contamination. Preoperative and postoperative blood flow indexes are measured by colored doppler ultrasonography.In-vitro study part is the organ bath stage. The carotis arteries are cut as 4mm loops. Both control and study groups are put into bile crebs solutions; the first study group is waited for 1 minute in %5 bile solution, the second study group is waited for 5 minutes, the control group is waited in crebs solution. By this organ bath stage the responds against the constructor and dilatator agents are examined.At the end of the in-vivo study, no difference between the control and study group vessels? preoperative and postoperative blood flows is obtained. Besides it is found meaningful that under postoperative doppler examination vasospasm of the two of the control vessels is seen; but no vasospasm of the study group vessels is obtained.In organ bath studies, statistically meaningful decrease of construction and dilatation responses in the first study group is achieved when compared with the control group. No response is obtained against the constructor and dilatator agents in the second study group.No morphologic changes of in-vitro studied vessel segments is found in histopathologic and immunohistochemical analysis.In-vitro study shows that, bile contamination causes defects on smooth muscle and endothelial cells, and the longer bile contamination time increases the degree of these defects. No response is taken from the second group vessel segments, and no vasospasm is obtained from microsurgery applied study group. This shows that bile contamination has a protective effect on vasospasm. Doppler USG results showed that bile itself has not a direct constructor or dilatator effect on vessels. Histochemical and immunohistochemical studies? correlating with normal vessel structures shows us that the damage occured can be related with receptors, secondary messenger systems, or end organs.