İntestinal iskemi ve reperfüzyon hasarında resveratrolün etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluating the efficiency of resveratrol at intestinal ischemia and reperfusion injury
  1. Tez No: 229767
  2. Yazar: TEOMAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL MİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İskemi ve reperfüzyon hasarı, nekrotizan enterokolit, invaginasyon, inflamatuarbarsak hastalıkları, pull-through ameliyatları, strangüle herniler, serbest pediküllü barsakflebi kullanımı ve barsak transplantasyonunun etiyolojisinde rol oynamaktadır.Resveratrolün antioksidan özelliği, endotelyal nitrik oksit üretimini arttırması veapoptozisi engellemesi bizi, resveratrolün intraperitoneal olarak verilmesinin iskemireperfüzyonhasarını önleyici, organ disfonksiyonlarını azaltıcı etkisi olup olmadığıkonusunu araştırmaya yöneltmiştir. Bu çalışmada deneysel modelde iskemi vereperfüzyon hasarında resveratrolün etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık.Deney, ağırlıkları 180-220 gr arasında değişen, Wistar albino cinsi, 35 erişkinerkek sıçan üzerinde gerçekleştirildi. Sıçanlar randomize olarak 5 eşit gruba ayrıldı. 1.Grup, kontrol grubu olarak ayrıldı. Diğer gruplarda superior mezenterik arter oklüzeedilerek 2. ve 4. Gruplara 30 dakika, 3. ve 5. Gruplara ise 120 dakika iskemi uygulandı.İskemi sonrası, 2. ve 3. Gruplara, 10 ng/kg dozdan intraperitoneal resveratrol verildi.Ardından iskemiyi takiben 60 dakika reperfüzyon uygulanarak, tüm gruplardan deneysonunda histopatolojik inceleme amacıyla yaklaşık 3 cm terminal ileal segment rezekeedildi.Histopatolojik olarak, alınan kesitlerde apoptozis ve TNF-?, IL-1ß, IL-6 ve IL-8 dağılımları incelendi.Sonuçta, resveratrol uygulanması apoptotik mekanizmayı durduramasa bile, birmiktar azaltmıştır, ayrıca erken dönemdeki etkisi uzun döneme oranla daha fazladır vegecikmiş bir apoptozise neden olduğu düşünülmüştür. Yine bu uygulanmanın, istatikselolarak anlamlı olmasa da sitokin immunreaktivitesini bir miktar azalttığı görülmüş ve buetkinin özellikle geç iskemi sonrası ortaya çıktığı saptanmıştır. Resveratrolün yanetkilerinin ve farmakokinetik özelliklerinin araştırılması sonrası hızla klinik kullanımagireceğine inanıyoruz. Özellikle nekrotizan enterokolit açısından risk grubunda bulunanprematür yenidoğan servislerindeki olgulara ileride koruyucu amaçlı resveratroluygulanabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Ischemia and reperfusion injury plays a role at the etiology of necrotising enterocolitis,invagination, inflammatory diseases of intestine, pull-through operations, strangulatedhernias, free and pedicled flaps of intestine and intestinal transplantation. The features ofresveratrol such as antioxidant activity, prevention of apoptosis and increasingproduction of endothelial nitric oxide directed us to research whether intraperitonealadministration of resveratrol has an effect on reducing organ disfunction or not. Withthis experimental study model, we aimed to evaluate the effectiveness of resveratrol atischemia and reperfusion injury.The experiment was performed with 35 adult male Wistar albino rats, weighing 180-220gram. Rats were assigned at 5 equal groups randomly. Group 1 was seperated as thecontrol group. Ischemia was applied at Group 2 and Group 3 for 30 minutes and Group 3and Group 5 for 120 minutes by occlusing the superior mesenteric artery. Afterischemia, resveratrol was administrated intraperitoneally to the Group 2 and 3 with adose of 10 ng/kg. Subsequent to the ishemia, we performed reperfusion for 60 minutesto the all groups and at the end of the experiment approximately 3 cm of terminal ilealsegment was resected for the histopathological research.Apoptosis and dispersion of TNF-?, IL-1ß, IL-6 and IL-8 was investigated at thesections histopathologically.As a result, even application of resveratrol can?t stop the mechanism of apoptosis, itreduced this mechanism a little. Also it was thougt that early phase effect was more thanlong term effect and it causes a delayed apoptosis. Again it was observed thatadministration of resveratrol was not statistically significant and this effect occuredespecially after late ischemia. We believe that resveratrol will be in clinical usage withtime after sufficient researching on its side effects and pharmacokinetics. We supposethat in the future resveratrol should be used for the purpose of prevention, particularlyfor the cases at the prematurity and newborn clinics who are under the risk of necrotisingenterocolitis.