Ratlarda intestinal iskemi ve reperfüzyon hasarında ketaminin farklı dozlarının etkileri
The effects of dıfferent doses of ketamıne on the ıntestınal ıschemıa and reperfusıon ınjury ın the rats
- Tez No: 297310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE ÖKSÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, ratlarda intestinal iskemi reperfüzyon (İ/R) hasarına karşı ketaminin farklı dozlarının antioksidan ve anti-inflamatuar etkilerini araştırmak ve karşılaştırmaktır.Çalışmamızda 42 adet wistar albino cinsi erkek rat 7 farklı gruba ayrılmıştır. Ratlara intraperitonial (İP) urethan % 99 1 gr.kg ?1 dozda verilerek anestezi sağlandı. Sham grubuna sadece laparotomi uygulandı ve hiçbir işlem yapılmadan 60 dakika beklendi. Kontrol grubunda 30 dakika intestinal iskemi ve 30 dakika reperfüzyon uygulandı. Ketamin gruplarında iskeminin 15. dakikasında, ketamin farklı dozlarda (3 mg.kg?1, 10 mg.kg?1, 30 mg.kg?1, 60 mg.kg?1, 80 mg.kg?1) İP yoldan verildi. 30 dakikalık iskemi süresi sonunda klempler açıldı. Reperfüzyon döneminin sonunda ratlardan intestinal dokusu ve kan örnekleri alındı. Plazma örneklerinde proinflamatuar ajanların (IL-1, IL-6 ve TNF-?) analizleri yapıldı. İntestinal dokusu ile de histopatolojik ve biyokimyasal (MDA, SOD, GPx, NO) değerlendirmeler yapıldı. Sonuçlar birbirleriyle istatiksel olarak karşılaştırıldı.Ketamin uygulanan tüm gruplar (3 mg.kg?1,10 mg.kg?1, 30 mg.kg?1, 60 mg.kg?1, 80 mg.kg?1) kontrol grubuna kıyasla; proinflamatuar ve histokimyasal açısından belirgin şekilde iyi bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate and to compare the antioxidasing and antinflammatory effects of different doses of ketamin on the intestinal I/R injury developing by free oxygen radicals in rats.In our study, 42 genus wistar albino male rats were randomized in 7 different groups. Anesthesia was acquired by applying Urethane 99 % 1 gr.kg?1 intraperitoneally to the rats. Just laparotomia was performed to the sham group and waited without doing any other procedure for 60 minutes. In the control group, 30 minutes ischemia and 30 minutes of reperfusion performed. In ketamin groups at the 15 th minute, ketamin was applied in different doses (3 mg.kg?1, 10 mg.kg?1, 30 mg.kg?1, 60 mg.kg?1, 80 mg.kg?1) intraperitoneally. After 30 minutes of ischemia period, clamps were opened. After the reperfusion period, samples of intestinal tissue and blood were obtained. In serum samples, proinflamatory agents (IL-1, IL-6 ve TNF-?) were analysed. Biochemical (MDA, SOD, GPx, NO) and histopathologic investigations were done with intestinal tissue samples. The results were compared between them statistically.All the groups applied ketamine (3 mg.kg?1,10 mg.kg?1, 30 mg.kg?1, 60 mg.kg?1, 80 mg.kg?1) were found significantly better in comparison with the control group according to the proinflammatory and histopathologic evaluations (p0.05).