Miyokart perfüzyon gated SPECT ile miyokart infarktüslü hastalarda sol ventrikül perfüzyonu, duvar hareketi ve duvar kalınlaşmasının görsel değerlendirilmesi ve bulguların otomatik kantifikasyon verileri ile karşılaştırılması
Comparison of the automatic quantitation and visual assessment of myocardial perfusion, segmental wall motion and wall thickening images with G-MPSPECT in patients with previous myocardial infarction .
- Tez No: 229803
- Danışmanlar: PROF. DR. MURATHAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Gated miyokart perfüzyon SPECT (G-MPSPECT) ile kardiyak siklus boyunca perfüzyon ile kalbin global (sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu) ve bölgesel fonksiyonu (duvar hareketleri, duvar kalınlaşması) değerlendirilebilmektedir. Çalışmamızın amacı G-MPSPECT yapılan miyokart infarktüslü (Mİ) hastalarda miyokart perfüzyonu, segmental duvar hareketleri ve duvar kalınlaşmasının görsel olarak değerlendirilmesi ve otomatik kantifikasyon değerleri ile karşılaştırılmasıdır.MATERYAL- METHOD: Retrospektif çalışmada önceden Mİ geçirdiği bilinen 59 hasta (50 erkek, 9 kadın; ortalama yaş 58,5±11,69) alındı. Bu hastaların her birine tek gün dinlenme/stres Tc-99m MIBI gated SPECT protokolü ile çekim yapıldı. G-MPSPECT çalışmaları görsel ve otomatik kantifikasyon ile değerlendirildi. Dinlenme görüntülerinde miyokardiyal perfüzyon, duvar hareketi, duvar kalınlaşması skorları kantitatif gated SPECT programı (4DM-SPECT v3.1) ile 17 segment modeline göre hesaplandı ve sonuçlar sinematik gösterimin (duvar hareketi, duvar kalınlaşması) ve perfüzyonunun visüel skorları ile karşılaştırıdı. Her bir segment perfüzyon için 0-4, duvar kalınlaşması için 0-3 puan üzerinden görsel ve kantitatif olarak skorlandı. Duvar hareketi ise görsel analizde 0-5, kantitatif analizde 0-4 puan ile skorlandı. Görsel ve otomatik skorlama arasındaki muhtemel segmental uyumsuzluğu önlemek amacıyla her bir hastanın perfüzyon, duvar hareketi ve duvar kalınlaşması toplam skoru segment sayısına bölünerek global görsel ve kantitatif skorlar elde edildi. Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyon (SVEF) değeri dinlenme görüntülerinden otomatik kantifikasyonla hesaplandı. Kappa istatistiği kullanılarak görsel ve kantitatif skorların uyum tabloları değerlendirildi. SVEF ile global görsel skorlar ve global kantitatif skorlar arasındaki ilişkiye Spearman korelasyon tekniği ile bakıldı.BULGULAR: Dinlenme SVEF'nin ortanca değeri %56 (%19-%75) idi. Segmental görsel ve kantitatif skorlar arasında perfüzyonda orta uyum (k:0.410), duvar hareketinde (k=0.313) ve duvar kalınlaşmasında (k=0.087) zayıf uyum vardı. Duvar kalınlaşması (r=0,15, p>0,05) dışında global skorlarda (perfüzyon, r=0.86, p0.05) arasında sırasıyla orta ve zayıf korelasyon vardı. Global kantitatif skorlarda da perfüzyon ile duvar hareketi (r=0.30, p0.05) arasında sırasıyla orta ve zayıf korelasyon saptandı. Korelasyon katsayıları, SVEF ile görsel duvar hareketi, görsel duvar kalınlaşması, kantitatif duvar hareketi ve kantitatif duvar kalınlaşması global skorları arasında sırasıyla 0.79, 0.46, 0.80 ve 0.46 idi. Görsel olarak hipoperfüze segmentlerde, görsel duvar hareketi ile kantitatif duvar hareketi (k=0.333) ve duvar kalınlaşması (k=0.084) arasında zayıf uyum vardı.TARTIŞMA: 4DM-SPECT ile yapılan değerlendirmede görsel ve kantitatif skorlar arasında miyokardiyal duvar hareketi ve kalınlaşmasında heterojenite gözlendi. Görsel ve kantitatif duvar hareketleri arasında güçlü korelasyon vardı. Görsel ve kantitatif duvar kalınlaşması arasında uyumsuzluk olmasına rağmen görsel duvar kalınlaşması ile görsel perfüzyon arasında güçlü korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Global (ejection fraction) and regional ventricular function (wall motion, wall thickening) with perfusion throughout the cardiac cycle may be evaluated by gated myocardial perfusion single photon emission computed tomography (G-MPSPECT). The purpose of our study is to compare the automatic quantitation and visual assessment of myocardial perfusion, segmental wall motion (WM) and wall thickening (WT) images of G-MPSPECT in patients with previous myocardial infarction (MI).PATIENTS AND METHODS: Fifty-nine patients who had previous MI were included in this retrospective study (50 male, 9 female; mean age±sd= 58.5±11.69). A one-day rest/stress protocol was used as a means of acquiring Tc-99m MIBI gated SPECT protocol for each patient. G-MPSPECT was assessed by the visual and automatic quantification. In rest images, myocardial perfusion, WM and WT scores were calculated by a quantitative gated SPECT software (4DM-SPECT v3.1) in 17 left ventricular myocardial segments and the results were compared with the visual score interpretations of perfusion and cinematic display (WM and WT). Each segment was visually and quantitatively scored using a scale of 0-4 for perfusion and 0-3 for WT. WM scores were on a scale of 0-5 in visual analysis and 0-4 in quantitative analysis. To avoid the probable segmental mismatch between the visual and automatic scoring, each patient?s perfusion, WM and WT total scores were also divided by the number of the segments and obtained global visual and quantitative scores. Left ventricle ejection fraction (LVEF) values were calculated from the rest images by the automatic quantification. The agreement tables between visual and quantitative scores were evaluated using Kappa statistics. The relation between global scores, and global scores and SVEF was obtained by using Spearman Correlation Technique.RESULTS: The median rest LVEF was %56 (%19-%75). There was a fair agreement of perfusion (k=0.410), and poor agreement of WM (k=0.313) and WT (k=0.087) segmental scores between the quantitative and the visual analysis. Very good correlations were observed in the global scores (perfusion, r=0.86, p0,05) global scores.