İnme hastalarında tahmini motor ünite sayımı
- Tez No: 229811
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA KAZIM ONAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve Amacı: Tahmini Motor Unite Sayısı (MUNE) bir ya da bir grup kası innerve eden aksonların tahmini sayısını ölçen elektrofizyolojik bir yöntemdir. MUNE birtakım nörolojik bozukluklarda olduğu gibi, inme hastalarında da akson kaybının derecesini belirleyebilir. Nöroloji kliniklerinde takip edilen inme hastalarının kas gücü kayıplarının prognozunun öngörülmesinde inkremental yöntemle elde edilen MUNE değerinin yeri ile ilgili literatür bilgisi azdır. Bu çalışmada inmeli hastaların akut, subakut ve kronik dönemlerinde MUNE değişiklikleri araştırıldı ve kas gücü kayıp oranları ile ilişkisi değerlendirildi.Hasta ve Metodlar: Çalışmaya Ondokuzmayıs Üniversitesi Acil Servisi ve Nöroloji Polikliniğine başvuran, muayene ve yapılan incelemeler sonucu inme tanısı alarak Nöroloji servisine yatırılarak takip edilen 37 hasta ve 40 sağlıklı gönüllü alındı. Çalışmaya alınan 37 hastanın etkilenmiş taraflarında akut, subakut ve kronik dönemde olmak üzere 3 kez, etkilenmemiş taraflarında ve sağlıklı kontrollerde ise bir kez ADM kasından inkremental yöntem kullanılarak MUNE değeri hesaplandı. Çalışmada Keypoint EMG cihazı (Medtronic, Skovlunde, Denmark) kullanıldı. Hastaların etkilenmiş tarafta akut ve kronik dönemde motor muayeneleri kaydedildi. Verilerin istatiksel analizinde, t-testi, Pearson korelasyon, Tukey testleri kullanıldı.Bulgular: İnme geçiren hastalarda etkilenmiş taraf akut dönem, etkilenmemiş taraf ve kontrol grubu tahmini motor ünite sayıları arasında anlamlı fark bulunamadı (p=0.535). Etkilenmemiş taraf ve kontrol grubunda tahmini motor ünite sayısında cinsiyetler arasında fark yoktu (p=0.73). Yaşla birlikte MUNE değerinde azalma bulundu (r=0.01). İnmeli hastaların etkilenmiş tarafında akut dönemle, subakut (p=0.001) ve kronik (p=0.001) dönemler arasında istatiksel olarak anlamlı fark vardı. Etkilenmiş taraf kronik dönem MUNE ortalamasında, subakut dönem MUNE ortalamasına göre istatiksel olarak anlamlı azalma vardı. (p=0.001). Subakut ve kronik dönemlerde ortalama MUNE değerlerinde, kas gücü iyileşen grup ile kötüleşen grup (p=0.001, p=0.001), iyileşenle aynı kalan gruplar (p=0.007, p=0.016) arasında anlamlı fark bulundu, kötüleşen grupla aynı kalan grup arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0.621, p=0.441). Subakut ve kronik dönemlerde ortalama MUNE kaybı yüzdesi karşılaştırıldı, kas gücü kötüleşen grup ve aynı kalan gruplar arasında anlamlı fark saptanmazken (p=0.781, p=0.281), kötüleşen grup ile iyileşen arasında (p=0.004, p=0.001) ve aynı kalan grup ile iyileşen grup arasında anlamlı fark (p=0.001, p=0.001) saptandı.Sonuçlar: Cinsiyetin MUNE değerleri üzerine bir etkisi yoktu ve yaşla birlikte tahmini motor ünite sayısında azalma saptandı. İnmeli hastalarda MUNE değerlerindeki azalma inmeden sonraki hafta içinde başlamaktadır. MUNE değerindeki azalma subakut dönmede %62 ve kronik dönmede %73'ten fazla olan hastalarda erken dönemde prognoz daha kötüdür. MUNE değerleri inmeli hastaların erken dönem prognozlarının öngörülmesinde yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Motor unit number estimation (MUNE) is an electrophysiologic method which measures the estimated number of axons innervating a single or a group of muscle fibers. MUNE can detect the level of axon loss in stroke patients like the other neurological disorders. Literature concerning the value of MUNE, measured with incremental method, in the prognosis of stroke patients with muscle strength loss is inadequate. In this study MUNE changes in acute, subacute and chronic phases of stroke patients was evaluated and compared with muscle strength.Methods: 37 patients admitted to Ondokuz Mayıs University Neurology and Emergency departments with stroke and 40 healthy volunteers were included in our study. Diagnosis of stroke was made by using clinical examination and imaging modalities. MUNE values were calculated 3 times in the affected site by using incremental method in the acute, subacute and chronic phases of 37 stroke patients. Calculation of MUNE values was made from ADM in unaffected sites of stroke patients and healthy volunteers by using icremental method only once.. Examinations were made by using Keypoint EMG device (Medtronic, Skovlunde, Denmark). Motor examinations of affected sites were recorded in acute and chronic phases of stroke patients. İn the statistical analysis t-test, Pearson correlations and Tukey tests were used.Results: There was no significant difference between MUNE numbers in the affected and nonaffected site of acute stroke patients and in the control group (p=0.535). MUNE number in the control group and in the unaffected site was not significantly different in both sexes (p=0.73). MUNE was found to be lessen with increasing age (r=0.001). Acute phase affected MUNE number was significantly different from subacute (p=0.001) and chronic phases (p=0.001). Subacute phase and chronic phase affected site MUNE number means were significantly different from each other (p=0.001). In subacute and chronic phases, mean MUNE numbers were significantly higher in patients which had an improvement in muscle strength with respect to patients worsened or which remained the same (p=0.001 and p=0.007, p=0.016, respectively). Difference between patients with worsened muscle strength and remained the same was statistically nonsignificant (p=0.621, p=0.441). Percentage of mean MUNE loss between patients with worsened muscle strength and remained the same was not significant in subacute and chronic phases (p=0.781, p=0.281), but there was a significant difference between patients with improvement and worsening (p=0.004, p=0.001). Percentage of mean MUNE number loss was also significantly different between patients which had an improvement in muscle strength and which remained the same (p=0.001).Conclusion: Sex had no effect on MUNE numbers and MUNE numbers decreased with increasing age. Decrease in MUNE numbers began to start after the first week of stroke. Patients with MUNE number loss of 62 % in subacute phase and 73 % in chronic phase would have a worse prognosis. For this reason it can be used in predicting the early term prognosis of stroke patients.