Otoimmun hastalıklarda Karbonik Anhidraz I ve Karbonik Anhidraz II otoantikorlarının belirlenmesinde karbonik anhidraz miktarı etkisinin incelenmesi
Investigation of carbonic anhydrase levels effect on serum Anti CA I and Anti CA II measurements in autoimmune diseases
- Tez No: 229860
- Danışmanlar: PROF.DR. E. EDİP KEHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Biochemistry, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Organizmanın kendi doku antijenlerine karsı immun cevap olusturmasına baglı olarak gelisen otoimmun hastalıklarda vücudun kendi proteinlerine karsı otoantikor olusturdugu bilinmektedir. lk kez 1991 yılında, Inagaki ve arkadasları tarafından sistemik lupus erithematos ve Sjögren sendromlu hastaların serumlarında CA II otoantikorlarının varlıgı gösterilmistir. CA II, eritrositlerden baska insanda en yaygın CA izoenzimidir ve safra kanalları, pankreatik kanallar, renal tubüler ve tükrük bezi kanallarının epitel hücrelerinde bol miktarda sentezlendiginden CA II yaygın bir hedef antijen olarak düsünülmektedir. Bu yüzden, anti CA ölçümü bazı otoimmün hastalıkların belirlenmesinde önem kazanmıstır. Bu çalısmada, romatoid artritli bir hasta grubunda serumdaki karbonik anhidraz enziminin CA I ve CA II antikorlarının ELISA ile ölçümü üzerindeki etkisi incelenmistir. 32 kisiden ibaret (25 kadın / 7 erkek) hasta ve 24 kisiden olusan (9 kadın / 15 erkek) kontrol gruplarındaki sahısların serumlarında ELISA yöntemiyle CA I ve CA II antikorlarının ve esteraz aktivitesi ölçümü ile de toplam CA'ın miktarları belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
Autoimmune diseases arise from the immune responses of the body to its own antigens. In 1991, the presence of anti-CA II antibody has been first reported by Inagaki and et al. in the serums of patients with systemic lupus erythematosus and Sjögren?s syndrome. CA II, other than erythrocytes, is the most widely seen CA isoenzyme. Since it is abundantly expressed in the epithelium of biliary, pancreatic, renal and salivary gland ducts, CA II is suggested to be a widespread target antigen. For that reason, it has become important to determine the CA antibody levels for some autoimmune diseases. Here, for a group of rheumatoid arthritis, the effect of serum CA enzyme activity on determination of CA I and CA II levels by ELISA has been investigated. In the sera of 32 patients(25 female/7 male) with rheumatoid arthritis and 24 healthy persons(9 female/15 male) CA I and CA II antibody by ELISA method and total CA by esterase activity have been determined.