Farklı esneklik düzeylerine sahip sporcularda statik germe sonrası kassal güç değişim sürecinin analizi
Time course analysis of muscular power variations following static stretching in athletes of differing flexibility levels
- Tez No: 229917
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FERİT ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Elit sporcularda değişik esneklik ve güç üretimlerindeki sporcularda statik germe egzersizlerinin akut etkilerinin ne kadar sürdüğünü incelemektir.Gereç ve Yöntem: 18?30 yaşları arasında, 36 elit düzeyde Taekwondo sporcusu ve 20 futbolcu gönüllü olarak alındı. Statik germe egzersizleri içermeyen, genel dinamik ısınmayı takiben sporculara elektronik bir dikey sıçrama ölçüm cihazı ile ?Counter Movement? sıçrama testi uygulandı. Daha sonra, kalça ekstensörleri, diz fleksörleri ve ayak bileği plantar fleksörlerine her bir tekrarı 30 ? 40 saniye sürecek, maksimal şiddetli statik germe egzersizleri yaptırıldı. Her bir kas grubunda 6-8 tekrar sonucunda toplam 4'er dakikayı tamamlayacak şekilde uygulandı. Bu uygulamanın hemen sonrasında, 15-30-45-60-75 ve 90 dakika sonralarında sıçrama testleri tekrarlandı. Statik germe egzersizlerini takip eden testlerin arasında sporcuların dinamik egzersizlerle aktif kalmaları sağlandı. Ertesi gün aynı protokol, ?counter movement? sıçrama testi yerine, 70 santimetrelik platformdan düşerek derinlik sıçraması testi uygulanarak tekrarlandı.Bulgular: Esneklik gruplarına göre statik germe egzersiz sonrası CMJ ve DJ değişimlerinde istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Tüm esneklik grubunda uygulama sonrasında (0-5dakika) bir azalma görülmemiştir. CMJ ve DJ gruplarına göre statik germe ezersizleri DJ ve CMJ değişimlerine göre anlamlı bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: To study; how long the acute effects of the power productions of the statical stretching exercises would perpetuate on the elite sportsman?s .Materials and Methods : As voluntarily, 36 elite levelled Taekwando sportsman of whom were between 18 ? 30 years old and 20 football players had been selected. The test which had been applied were with the electronical vertical jumping measurement device and ?Counter Movement? jumping test which not including the statical stretching exercises after the general dynamic warming activity. Later on, the statical stretching exercises had been fulfilled on the pelvis excenteurs, knee flexors and the ankle flexors which every single recurrance would take 30-40 seconds in maximal intensive. That had been executed as 6-8 times on each of the muscle group which had been completed in 4 minutes time in total for every trial. Right after of these implementations the jumping tests had also been repeated in 15-30-45-60-75 and 90 minute periods. Among the tests of the followings of the statical stretching exercises also had been provided that the sportsman were remained active with the dynamic tests. The same protocol, in sequance of the next day and instead of the ?counter movement? jumping test had been implied and repeated as the dept jumping test which they had been fallen down from 70 cm platform.Results: According to the elasticity groups and after the statical stretching exercises the CMJ and DJ tests had not not been found meaningful by statistics (p>0.05). No decreasing (0-5 minutes) had been remarked in all the elasticity groups after the application. Also, the statical stretching exercises due to the CMJ and DJ alternations had not been found meaningful (p>0.05).