Göğüs tüpü çıkarma işlemi sırasında yapılan soğuk uygulamanın ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of cold application on pain and anxiety during chest tube removal
  1. Tez No: 229922
  2. Yazar: YURDANUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KHORSHID
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu araştırma, herhangi bir kardiyak cerrahi operasyonu geçirmiş ve sternotomi yapılarak göğüs tüpü yerleştirilmiş erişkin hastalarda, göğüs bölgesindeki tüplerin etrafına yapılan soğuk uygulamanın, ağrı ve anksiyete düzeyine etkisini incelemek amacıyla planlanmış randomize-çift kontrollü deneysel bir çalışmadır.Çalışmada, 90 hasta girişimli kontrol, girişimsiz kontrol ve soğuk uygulama grubu olmak üzere 3 gruptan birine randomize edilerek seçilmiştir. Soğuk ve oda ısısında bekletilmiş jel paketleri steril bir gazlı beze sarılarak her bir göğüs tüpünün etrafını saracak şekilde yerleştirilmiş ve 20 dakika bekletilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a randomized, double-controlled study to examine the effect of the application of cold to the area surrounding chest tubes on pain and anxiety levels in adult patients with chest tubes fitted when undergoing a cardiac operation or sternotomyNinety subjects were randomly assigned to 1 of 3 groups: control without treatment, control with treatment, or cold application. Cold and warm packages, which were kept in a freezer and room temperature covered with gauze dressing, were applied to the area surrounding the chest tubes and kept there for 20 minutes.