Erkek infertilitesinde Metiyonin Sentaz ( MS ) A2756G ve Metiyonin Sentaz Redüktaz ( MTRR ) A66G gen polimorfizmlerinin etkisi
The effect Of Methıonıne Synthase A2756G and Methıonıne Synthase Reductase A66G gene polymorphısms in male infertılıty
  1. Tez No: 229921
  2. Yazar: ALİ ŞAHİN KÜÇÜKASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHAL EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Üroloji, Genetics, Medical Biology, Urology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnfertilite, genel bir ifadeyle 1 yıl korunmasız cinsel birleşmeden sonra gebe kalınamaması olarak tanımlanmaktadır. Folat yetmezliği ve hiperhomosisteinemi infertilite' ye neden olabilecek risk faktörleri arasında düşünülmektedir.Spermatogenez sırasında yapılan DNA sentezinde folat metabolizmasının önemli fonksiyonları bulunmaktadır. Bu bakımdan, folat döngüsünde yer alan MS ve MTRR genleri erkek infertilitesi ile ilişkili olabilmektedir.Bu çalışmada MS ve MTRR genlerinde meydana gelen Asp919Gly ve Met22Ile polimorfizmlerinin infertilite ile ilişkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla 50 azospermi ve 50 oligozoospermi olmak üzere toplam 100 infertil olgusu ile 50 sağlıklı bireyin kan örnekleri toplanarak MS A2756G ve MTRR G66A genotiplendirmeleri yapılmıştır.MS geninde Asp919Gly polimorfizminin erkek infertilitesi üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. MTRR genindeki Met22Ile polimorfizminin ise heterozigot ( GA ) genotip sıklığı hasta grubunda anlamlı olarak yüksek bulunmuş ve bu polimorfizmin erkek infertilitesi üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.Kontrol ve çalışma grubunda sırasıyla MS A2756G ( % 60 AA, % 38 AG, % 2 GG ) ( % 60 AA, % 35 AG, % 5 GG ) genotipleri açısından analiz edildiğinde aralarında istatistiksel bir farklılık gözlenmemiştir. G66A ( % 82 GG, % 18 GA ) ( % 55 GG ve % 45 GA ) genotipleri açısından analiz edildiğinde aralarında istatistiksel bir farklılık gözlenmiştir.MS ve MTRR genlerindeki Asp919Gly ve Met22Ile polimorfizmlerinin bileşik haplotip analizleri yapıldığında, çalışma grubunda A ( yabanıl ) / A ( mutant ) haplotiplerin anlamlı artışı gözlenmiştir.Sonuç olarak; MTRR Met22Ile ve MS Asp919Gly gen polimorfizmlerinin birlikte değerlendirilmesi halinde erkek infertilitesi üzerinde etkili olabileceği belirlenmiştir. Ancak hasta ve kontrol grubun küçük olması nedeniyle araştırmamızın genişletilmesinin uygun olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Infertility is defined generally as the inability to achieve a pregnancy after one year of unprotected intercourse. Folate deficiency and hyperhomocysteinaemia are considered as a risk factor for infertility.DNA synthesis is an integral part of spermatogenesis, folate metabolism is probably important to this process. Therefore, SNPs of the MS and MTRR genes in the folate cycle could be related to male infertility.In this study, we investigated whether MS Asp919Gly and MTRR Met22Ile polymorphisms related infertility. For this purpose blood samples of 100 infertile ( 50 azoospermia, 50 oligozoospermia ) cases and 50 healthy men were collected and genotyped for MS A2756G and MTRR G66A polymorphisms.It was found that the Asp919Gly polymorphism in MS does not play a role in the development of male infertility ( p>0,05 ). The heterozygous genotype ( GA ) frequency of the Met22Ile polymorphism in MTRR were found to be significantly higher in the infertility group. Therefore, we concluded that this polymorphism might have an effect on male infertility evolution.In control and working group in order MS A2756G ( % 60 AA, % 38 AG, % 2 GG ) ( % 60 AA, % 35 AG, % 5 GG ) genotypes were analyzed respectively and no statistically difference was observed and MTRR ( % 82 GG, % 18 GA ) ( % 55 GG, % 45 GA ) genotypes were analyzed respectively and satatistically difference was observed.After the compound haplotype analysis of the MS Asp919Gly and MTRR Met22Ile polymorphisms, a significant increase of A ( wild type ) / A (mutant ) haplotypes ( A / A ) were observed in the infertility group.In conclusion, it was found that the MTRR Met22Ile gene polymorphisms may have an important effect on the evolution of male infertility and also MS Asp919Gly gene polymorphism may have an effect on the male infertility evolution when analyzed together with the MTRR Met22Ile and Asp919Gly polymorphisms, but not on ıts own. But the number of patients and case who has side effect groups may have been too small for such interactions to be observed, because of this we thought that the investigation of our study is acceptable to enlarge.