Göğüs tüpü çıkarma işlemi sırasında sanal gerçeklik uygulamasının ağrı, anksiyete ve konfora etkisi
The effect of virtual reality application on pain, anxiety and comfort during chest tube removal procedure
  1. Tez No: 884616
  2. Yazar: HALE RUMEYSA SEÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı göğüs tüpü çıkarma işlemi sırasında sanal gerçeklik uygulamasının ağrı, anksiyete ve konfor üzerine etkisini belirlemekti. Materyal ve Metot: Araştırma, Atatürk Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi servisinde Ocak 2023- Nisan 2024 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırma ön test- son test kontrol gruplu randomize kontrollü deneysel araştırma modeli kullanılarak yapıldı. Araştırmaya 82 hasta (41 girişim grubu, 41 kontrol grubu) dahil edildi. Girişim grubu hastalarına göğüs tüpü çıkarma işlemi sırasında sanal gerçeklik gözlüğü ile video izletildi. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Visual Analog Skala”ve“Sözel Ağrı Ölçeği”,“Durumluluk Kaygı Ölçeği”ve“Konfor Skalası”uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ki-kare, paired sample t-testi, bağımsız örneklem t-testi, Mann-Whitney U testi, Wilcoxan testi ve doğrusal regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırmada grupların tanıtıcı özelliklerinin benzer olduğu görüldü (p>0.05). İşlem öncesi ağrı, kaygı ve konfor puan ortalamalarının iki grupta benzer olduğu bulundu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effects of virtual reality application on pain, anxiety and comfort during chest tube removal. Material and method:The research was conducted in the Cardiovascular Surgery service of Atatürk University Health Practice and Research Hospital between January 2023 and April 2024. The research was conducted using a pretest-posttest control group randomized controlled experimental research model. 82 patients (41 intervention group, 41 control group) were included in the study. Patients in the intervention group were shown a video using virtual reality glasses during the chest tube removal process.“Introductory Information Form”,“Visual Analog Scale”and“Verbal Pain Scale”,“State Anxiety Scale”and“Comfort Scale”were used to collect the data. In evaluating the data; number, percentage, mean, standard deviation, chi-square, paired sample t-test, independent sample t-test, Mann-Whitney U test, Wilcoxan test and linear regression analysis were used. Results:The descriptive characteristics of the groups were found to be similar in the study (p>0.05). It was found that the pre-procedure pain, anxiety and comfort score averages were similar in the two groups (p>0.05).