Haymana-Bahçecik Türbe Tepe (Ankara G.B) yöresinin sedimentolojik özellikleri; denizaltı yelpazesinde alt fasiyeslerin gelişimi
Sedimentological properties of Haymana-Bahçecik Village Türbe Tepe area (S.W.Ankara); developments of sub-facies in the submarine fan
- Tez No: 22994
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAKİ VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bahçecik köyü Türbe Tepe'nin yaklaşık G.G.B. istikametine düşen bir basen yamacı kany onundan hem bir eski akarsu ve hem de yaşıt tektonizma vasıtasıyla beslenen denizaltı yelpazesi bölümlerinin varlığını ve Üst Kretase-Paleosen zaman sürecinde bu yelpazenin G.G.B.'ya doğru geri çekildiğini belirten veriler tesbit edilmiştir. İllerdiyen zamanında tektonizma ve sedimantasyon yönünden sakin bir evre geçmiştir. Fa kat Lutesiyen zamanında basenin aynı bölümünde, benzer eski akarsu ve yaşıt tektonizma kökenli ve benzer yönlü (G.G.B.-K.K.D.) yanal fasiyes değişimleri gösteren ilerlemeler yaparak orta yelpaze tortul lobunun da özerine kamili orta yelpaze tortullarım bırakmıştır. Her iki yelpaze tortullaşmasında yaşıt tektonizma önemli rol oynamıştır. Stratigrafik istifi mizde tabandan yukarıya doğru: sedimanter ' metamorfik + asidik ' bazik + ultrabazik, kaynak kayaç hakimiyetlerinin yer alması, havza yamacının devamlı yükseldiğine işaret etmektedir. An cak bu yükselmenin, basen eksenine paralel faylar vasıtasıyla gerçekleştiği ve bu fayların uzaklık açısından basen eksenine göre farklı konumlar aldığı düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Sedimentoloji - Denizaltı Yelpazesi- Fasiyes Analizi - Türbidit- Bölgesel Stratifrafi - Ankara (Haymana)
Özet (Çeviri)
Evidences of existence of a submarine fan sections which had been fed by a river as well as by means of syntectonism and S.S.W.'erly retrogradation of this submarine fan by deepining of the sea during Upper Cretaceous-Paleocehe time are tetermined in the area. Quiet period of tectonism and sedimentation had been prevelant during Illerdian time. But in Lutetian time, a second submarine fan with similar fluvial and syntectonic origin and similar lateral facies change direction (S.S.W.-N.N.E.) had deposited channeled middle fan deposits above middle fan depositional lobe by making progradational advances in the same part of the basin. Syntectonism had played important role for depositions of the both submarine fans. Exis tence of sedimentary ' metamorphic + asidic ' basic + ultrabasic orientation of source rock domi nations from bottom to top within the stratigraphical sections, indicate continual rise of the basi- nal shelves. It is supposed that this uprising were occurred by means of faults which had been parallel to, but situated at different distances from the basinal axis. Keywords : Sedimentology-Submarine Fan-Facies Analysis-Turbidite-Regional Stratigra phy -Ankara (Haymana).