Farklı ni-ti döner alet sistemleri ve yıkama solüsyonları kombinasyonlarının dentin dezenfeksiyonuna ve kök kanalından debris çıkışına etkisinin incelenmesi
Assessing the effect of different rotary ni-ti systems and irrigation solution combinations on dentin disinfection and debris extrusion from the root canal
- Tez No: 243307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇE ÜNVERDİ ELDENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, yıkama solüsyonları (Serum fizyolojik, %5.25 NaOCl, Klorhex®, SmearClear) ile üç çeşit nikel titanyum döner alet (ProFile, K3, HeroShaper®) ve el aleti (ProFile) kullanımının Enterococcus faecalis üzerine dezenfeksiyon etkinliğinin karşılaştırılmasıdır.Çalışmamızda düz, tek kanallı çekilmiş 178 adet diş kullanıldı. Dişlerin kuronları uzaklaştırıldıktan sonra, apikal açıklık 20 numaralı K-file eğe ile kontrol edildi. Dişler, 121°C'de 20 dakika steril edilmeden önce, varolan smear tabakası sırasıyla 17% EDTA ve %5.25 NaOCl 4 dakika kullanılarak uzaklaştırıldı. Daha sonra tüm diş kökleri 21 gün boyunca 37 °C'de E. faecalis ile enfekte edildi. Kullanılan enstrümantasyona göre rastgele 4 eşit gruba ayrıldı (n:44). Her grup daha sonra kullanılan yıkama solüsyonuna göre 4 alt gruba ayrıldı (n:11). Kemomekanik preparasyon sonrasında canlılığını koruyan E. faecalis kök kanal boşluğunun iç kanal duvarlarından dentin talaşıyla toplandı ve sulandırıldı. Triptik soy agar bulunan petri kaplarına ekilerek değerlendirildi. Petri kabı üzerindeki koloniler 24-48 saat sonra sayıldı ve log 10 değerlere çevrildi. Dentin talaşı toplamadan önce her gruptan bir diş, taramalı elektron mikroskobu ile değerlendirildi. Sonuçlar, Kruskal Wallis ve Bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney U Testi ile analiz edildi.ProFile döner aletleri E. faecalis'in kök kanallarından uzaklaştırılmasında HERO Shaper® ve ProFile el eğeleri ile eşit düzeyde etkin bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro study was to compare the disinfection effectiveness of irrigation solutions (Saline, 5,25% NaOCl, Klorhex®, SmearClear) with three types of nickel-titanium rotary instruments (ProFile, K3, HeroShaper®) and hand file (ProFile) on Enterococcus faecalis.One hundred-seventy eight, single-straight rooted, extracted teeth were used. After removing the crowns, apical patency was checked with a size 20-K file instrument. Smear layer was removed with sequentially using 17% EDTA and 5.25% NaOCl for 4 min before sterilization at 12 °C 20 min. Then all roots were inoculated with E. faecalis for 21 days at 37 °C and randomly assigned to 4 equal groups (n:44) according to the instrumentation used. Each group were then divided into 4 subgroups according to the test irrigants (n:11). After chemomechanical preparation survival of E. faecalis was assesed by collecting dentine chips from inner canal walls of the root space, serially diluted and plated on Triptone soy agar (TSA) plates. After 24-48 hours, colony forming unit?s (CFU?s) counted and log 10 values were calculated. Before collecting dentine chips, one tooth from each group was evaluated under scanning electron microscopy. The results were analysed with the Kruskal Wallis and Bonferroni adjusted Mann-Whitney U Test.ProFile rotary instruments was equally effective to HeroShaper® system and ProFile hand files in the elimination of E. faecalis from root canals.