Eksuda vasfında plevra sıvılarının ayırıcı tanısında plevral sıvı neopterin düzeyinin önemi
Importance of the pleural effusion neopterine concentrationfor the differantial diagnosis of exudative pleural effusions
  1. Tez No: 229959
  2. Yazar: SERHAT EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN NUMAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Neopterine, T hücre kaynaklı interferon- ? uyarısıyla makrofajlarca guanozine trifosfattan elde edilir. Hücresel immün sistemin nonspesifik bir göstergesidir. Neopterin düzeyi enfeksiyon, malignite, otoimmun hastalıklar, graft rejeksiyonu, böbrek yetmezliği ve koroner arter hastalığında serum ve vücut sıvılarında artar. Tüberküloz plörezi, en sık ikinci ekstrapulmoner tüberkuloz formudur. Erken tanı ve tedavi reaktivasyon tüberküloz gelişimini önleyebilir.Bu çalışmanın amacı tüberküloz plörezi ile diğer eksudatif sıvıların ayırıcı tanısında plevral sıvı neopterine konsantrasyonunun değerini test etmektir.70 hastada pleval sıvı neopterine, ADA, protein, glukoz ve serum beyazküre değerleri ölçüldü. Hastalar etyolojiye göre dört gruba ayrıldı. Bunlar 19 transudatif sıvı, 14 tüberküloz plörezi, 18 parapnömonik sıvı-ampiyem ve 19 malign plevral sıvı idi. En yüksek plevral sıvı neopterin düzeyi transuda grubunda saptandı (32±24.9 nmol/L). Daha sonra sırasıyla parapnömonik efüzyon-ampiyem26.8±20 nmol/L, tüberküloz plörezi19.84±15.9 nmol/ ve malign plevral sıvı gruplarında12.52±4 nmol/L saptandı.
Özet (Çeviri)
Neopterin is synthesized by macrophes from guanosine triphosphate (GTP) with stimulation of T-cell derived interferon-?. It?s nonspesific marker of cellular immune system. Neopterin is elevated in serum and body fluids due to infections, malignancy, autoimmune diseases, transplant rejection, renal failure and coronary artery disease. Many studies showed the importance of elevated neopterine levels for the prognosis and response to therapy. Tuberculous pleurisy is the second most common form of extra pulmonary tuberculosis. Prompt diagnosis and treatment can prevent reactivation tuberculosis.Aim of this study was to investigate the value of pleural effusion neopterine concentration, in discriminating the tuberculous effusion from the other exudative effusions.We evaluated the pleural effusion neopterine, ADA, glucose, LDH, protein and serum white blood cell concentrations of seventy patients. There were 4 groups. 19 patients with transudative effusion, 14 patients with tuberculous effusion, 18 patients with parapneumonic effusions-empyema and 19 patients with malignant pleural effusions. The highest mean pleural effusion neopterine level was in the transudative pleural effusion group (32±24.9 nmol/L). Mean pleural effusion neopterine levels of the other goups were as follows: 26.8±20 nmol/L for parapneumonic effusions-empyema, 19.84±15.9 nmol/L for tuberculous pleural effusion group and 12.52±4 nmol/L for malignant pleural effusion group.