Plevral efüzyonlu hastalarda plevral sıvı ve kan laktat düzeylerinin tanısal korelasyonunun araştırılması
Investigation of diagnostic correlation of pleural fluid and blood lactate levels in patients with pleural effusions
  1. Tez No: 515603
  2. Yazar: MAHMUT ÖZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CAN KÜRKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmada kan gazı analizatörü kullanılarak plevral efüzyonlu hastaların plevral efüzyon laktat değeri ile venöz kandaki laktat değeri karşılaştırılarak ayırıcı tanıdaki rolü ve tedaviyi yönlendirmedeki kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2016 ile 30 Eylül 2017 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yatarak tedavi gören plevral efüzyonlu 110 hasta prospektif olarak incelendi. Çalışmaya drenaj endikasyonu konulan, torasentez için herhangi bir kontrendikasyonu bulunmayan plevral efüzyonlu hastalar alındı. Hastaların plevral sıvı ve venöz kan örneklerinde rutinde bakılabilen, pH ve laktat düzeyleri ölçüldü. Sıvıların transüda eksüda ayrımında Light kriterleri kullanıldı. Eksüda vasfında plevral efüzyonu olan hastalar tanılarına göre parapnömonik efüzyon (tipik parapnömonik efüzyon ve komplike parapnömonik efüzyon), malign plevral efüzyon ve tüberküloz plörezi olarak sınıflandırılarak istatistiksel analizleri yapıldı. Bulgular: Tüm hastaların plevral sıvı laktat (PSL) düzeyi ile venöz kan laktat (KL) düzeyi arasında korelasyon saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: It has been aimed in this study to investigate the role of pleural effusion lactate value and venous blood lactate value in patients with pleural effusion using blood gas analyzer in differential diagnosis and its ability to redirect the treatment. Material and Method: Between January 1, 2016 and September 30, 2017, 110 patients with pleural effusion who were receiving inpatient treatment at Harran University Medical Faculty were prospectively examined. Patients with pleural effusion who had indication for drainage and without contraindications for thoracentesis were included in the study. pH and lactate levels were measured in the patients ' pleural fluid and venous blood samples, which were routinely looked at. Light criteria were used to distinguish between transudate and exudate of liquids. Patients were classified as parapneumonic effusion (typical parapneumonic effusion and complicated parapneumonic effusion), malignant pleural effusion and tuberculous pleurisy and statistical analyzes were performed. Outcomes: There was no correlation between levels of pleural fluid lactate (PSL) and venous blood lactate (KL) levels in all patients.