Plevral sıvıların ayırıcı tanısında iskemi modifiye albumin
Ischemia modified albumin in the differential diagnosis of pleural efusions
  1. Tez No: 267997
  2. Yazar: NÜKHET ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER DİKENSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Plevral sıvılar rutin pratikte sık karşılaştığımız, ayırıcı tanısında güçlüklerin yaşandığı bir klinik problemdir. Genellikle sistemik bir patolojinin veya başka bir organa ait hastalığın komplikasyonu olarak görülürler. Mevcut birçok iskemi belirteci ile kıyaslandığında iskemi açısından daha duyarlı olduğu anlaşılan iskemi modifiye albumin plevral efüzyonlarda ölçümüne dair mevcut veri bulunmamaktadır. Bazı plevral hastalıklarda iskeminin daha belirgin olması olasıdır. Biz özellikle konjestif kalp yetmezliği ve pulmoner tromboemboli gibi durumlarda plevral iskemi modifiye albumin seviyelerinin diğer etyolojilere bağlı plevral efüzyonlara kıyasla daha yüksek olabileceğini düşündük. Bu amaçla bu çalışmada plevral efüzyonların ayrıcı tanısında plevral iskemi modifiye albumin düzeylerinin katkısını araştırmayı amaçladık.Çalışmaya Kasım 2008 Eylül 2010 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıklarına başvuran veya diğer kliniklerden konsültasyon istenen plevral efüzyonlu 92 hasta alındı. Hastaların 31'i transüda, 61'i eksüda vasfında plevral efüzyona sahipti. Plevral efüzyonların etyolojik dağılımları; 32 malignite, 30 transüda (konjestif kalp yetmezliği ve diğer transüdalar), 11 tüberküloz, 5 pulmoner tromboemboli, 11 parapnömonik efüzyon, 3 nedeni bilinmeyen idi.Plevral sıvı iskemi modifiye albumin değerleri etyolojik gruplar arasında karşılaştırıldığında aradaki fark istatistiki olarak anlamlı bulundu (p=0.001). Ortalama plevral sıvı iskemi modifiye albumin değeri konjestif kalp yetmezliği ve diğer transüdalar grubunda en yüksek bulundu (9113.5±10864,9 ng/mL).Kan iskemi modifiye albumin değerleri açısından böyle bir fark yoktu. Plevral sıvı iskemi modifiye albumin değerinin transüdaları eksüdalardan ayırmadaki değeri araştırıldığında (ROC eğrisi).4664 ng/mL değerinin üzerindeki iskemi modifiye albumin değerleri için transüda tanısı koymada duyarlılık %75, özgünlük ise % 80 bulundu. Eğrinin altında kalan alan (AUC) 0.832±0.045 olarak bulundu (p=0.0001).Sonuç olarak plevral sıvı iskemi modifiye albumin düzeyi transüdatif sıvılarda eksüdatif sıvılara göre daha yüksektir. Kan iskemi modifiye albumin düzeyleri arasında böylesi bir fark olmaması ya plevral iskemi modifiye albuminin yarılanma ömrünün daha uzun olduğunu ya da plevral iskemi modifiye albumin düzeylerinin artmasında iskemi dışında başka faktörlerin de etkin olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Pleural effusions are common clinical problems in our routine practice and their differential diagnosis is challenging. They are usually the complication of a systemic pathology or of another organ?s disease. There is no data of IMA measurement in pleural effusions, which is considered more sensitive to ischemia compared to numerous ischemia indicators. It is possible that ischemia is more significant in some of the pleural diseases. We suggested that in some conditions as congestive heart failure and pulmonary thromboembolism, pleural IMA levels could be higher compared to pleural effusions due to other etiologies. Therefore, we aimed to investigate the contribution of pleural IMA levels in differential diagnosis of pleural effusions.Ninety-two subjects who were admitted or sent for consultation to Department of Pulmonary Diseases of Gaziantep University Hospital between November 2008 and September 2010 were included. Thirty-one patients had transudative pleural effusions, and 61 patients had exudative pleural effusions. Etiological distributions of pleural effusions were as follows: 32 malignant, 30 transudative (congestive heart failure and other transudates), 11 tuberculosis, 5 pulmonary thromboemboli, 11 parapneumonic effusion, 3 unknown exudates.When pleural fluid IMA values were compared among etiological groups, the difference between the groups was found to be significant (p=0.001). Mean pleural fluid IMA values were found to be the highest in transudative effusions (9113.5±10864,9 ng/mL ng/mL). There were no such differences in the blood levels of IMA. The area under the receiver operating characteristic (ROC) curve was 0,832±0.045 for the cut-off level higher than 4664 ng/mL for the differentiation of transudates from exudates (sensitivity, 75%; specificity, 80%; 95% CI, 0.739 to 0.901; p=0.0001).In conclusion, the pleural iskemi modifiye albumin levels are higher in transudates compared to exudates. No such difference were observed in blood levels of IMA suggesting that either half life of iskemi modifiye albumin in pleural space might be longer compared to that of in blood or there are reasons other than ischemia cause increase in iskemi modifiye albumin levels.