Perianal abse drenajından sonra verilecek antibiyotik tedavisi perianal fistül gelişimini etkiler mi?
Does adjuvant antibiotic treatment after drainage of perianal abscess prevent the development anal fistula?
- Tez No: 229969
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ERSÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Perianal abse vakalarının yaklaşık %35'inde cerrahi tedavi sonrasında fistül geliştiği bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı tedaviye antibiyotik eklenmesinin bu oranı değiştirip değiştirmeyeceğinin anlaşılmasıdır.Eylül 2005 ve Ocak 2008 arasında üç büyük merkezde perianal abse drenajı yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Daha önce geçirilmiş anorektal cerrahi hikayesi, immün yetmezlik, gebelik, iltihabi bağırsak hastalığı varlığı, antibiyotik kullanım öyküsü, ve başvuruda fistül varlığı çalışmaya alınmama kriterleri idi. Drenaj sonrasında hastalar randomize edildi ve 10 gün süreyle antibiyotik ve plasebo tedavisi aldılar. Perianal fistül oluşumu açısından operasyon sonrası üçüncü, altıncı ve onikinci ayların sonunda kontrole çağırıldılar. Kontroller ilaç tedavisine kör bir doktor tarafından yapıldı.Çalışmaya 139 hasta alınmıştır (%76.3 erkek). Ortalama hasta yaşı 38'di. Abselerin büyük çoğunluğu perianaldı (%57) ve bunu sırasıyla intersfinkterik ve iskiorektal abseler izlemekteydi. Sadece 1 supralevator abse vakası mevcuttu. Uygun cerrahi drenaj ardından hastaların 64'üne (%46) antibiyotik tedavisi uygulanırken gerisine plasebo verildi.Takiplerde hastaların %27'sinde fistül geliştiğin gördük. Antibiyotik ve plasebo grubu arasında fistül gelişimi yönünden anlamlı bir fark gözlenmedi (p=0.08). İstatistiksel olarak anlamlı tek ilişki abse tipi ile fistül gelişimi arasındaydı. Bu ilişki için de iskiorektal abseler en artmış risk grubunu oluşturtmaktaydı. Semptomların süresi, drenaj yöntemi ya da dren konulması ile fistül gelişimi arasında bir korelasyon görülmedi.Postoperatif antibiyotik tedavisini fistül gelişimini önlemede bir etkisini görmedik. Buradan yola çıkarak, uygun ve yeterli cerrahi drenaj sonrasında abse tedavisi için ek bir yöntem gerekmediğin söyleyebiliriz.Abse alt gruplarına yönelik, özellikle iskiorektal abselere yönelik daha büyük vaka sayılarına sahip prospektif çalışmalar, fistül gelişiminin anlaşılmasına ve önlenmesi için uygun yöntemlerin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
It is known that approximately 35% of abscesses will lead to fistula formation after surgical drainage. The aim of our study is to determine if the addition of antibiotics to the treatment regimen changes this ratio.Patients who underwent abscess drainage in 3 major colorectal units between September 2005 and January 2008 were included. Previous anorectal surgery history, immune compromised states, pregnancy, inflammatory bowel disease, antibiotic usage prior to surgery and presence of anal fistula at the operation were exclusion criteria. Patients were randomized and given placebo or antibiotic treatment for 10 days after drainage. Patients were followed for perianal fistula formation at the end of 3rd month, 6th month and 1st year by a physician who was blind to antibiotic treatment.139 patients were included to the study (76.3% male). Mean age was 38. The majority of the anorectal abscesses were perianal (57%) which is followed by Intersphincteric and Ischiorectal respectively. Only 1 case of supralavator abscess was present. After proper surgical drainage, 64 patients (46%) were given antibiotic treatment while the rest received placebo.We found that 27% of the patients developed anal fistula in the follow up. We did not find any difference in terms of fistula formation between the placebo and antibiotic groups (p=0.08). The only statistical significant relationship was between the abscess type and the development of fistula. In that relationship, ischiorectal group had the most increased risk for development of fistula. Duration of symptoms, drainage method or placement of drain had no correlation with the development of fistula.We didn?t find any preventive effect of postoperative antibiotic treatments in terms of fistula formation. We may conclude that, as long as adequate surgical drainage is performed, there is no need for additional treatment for perianal abscess.Further studies should be conducted, especially focusing on Ischiorectal abscess patients, to better understand the mechanisms of fistula formation.