Parenteral ve enteral uygulanan Kalsiyum Dobesilatın sıçanlarda kolon anastomozunun iyileşmesi üzerine etkileri
The effects of Calcium Dobesilate which is applied parenterally and enterally, on healing of colon anastomosis in rats
- Tez No: 230007
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT İPEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
GirişAcil veya elektif koşullarda, birçok sebepten dolayı kolon rezeksiyonu ve anastomozu yapılmaktadır. Beslenmesinde arterleri arasındaki bağlantı azlığı ve bakteri florasındaki zengin içerik kolonda kaçak oluşumuna zemin hazırlar. Anastomoz iyileşmesini olumlu ya da olumsuz etkileyen birçok faktör vardır. Gelişecek kaçak, sepsis ve ölümle sonuçlanabilir. Literatürde kaçağı önlemeye yönelik birçok çalışma vardır çünkü kaçağı önlemede standart bir algoritma geliştirilememiştir.AmaçÇalışmada kapiller saha ve hücresel düzeydeki olumlu etkileriyle, halen diabetik retinopati, kronik venöz yetersizlik ve akut hemoroidal hastalık tedavisinde kullanılan kalsiyum dobesilat'ın kolon anastomozuna etkileri incelendi.Yöntem-GereçÇalışmada elli adet Wistar Albino sıçan eşit denekli beş gruba ayrıldı. Deneklere transvers kolon transeksiyonu ve anastomozu uygulandı. 1. gruba farmakolojik ajan uygulanmadı. 2. gruba 50 mg/kg/gün periton içi, 3. gruba 50 mg/kg/gün gastrik gavaj, 4. gruba 100 mg/kg/gün periton içi, 5. gruba 100 mg/kg/gün gastrik gavaj ile kalsiyum dobesilat uygulandı. Ameliyat sonrası 12. saatte ilaç uygulamasına başlandı ve 5. gün sonunda anastomozlu kolon segmenti çıkarılarak patlama basıncı ölçümü yapıldı, histopatolojik inceleme ve hidroksiprolin miktar tayini için doku örnekleri alındı.BulgularGruplarda makroskopik kaçak ve abse saptanmadı.
Özet (Çeviri)
IntroductionColon resection and anastomosis is performed in many situations at emergent or elective cases. Due to poor collaterals between vessels and rich bacterial flora, anastomotic leaks may occur. Also there are many factors effecting anastomosis healing. Anastomotic leakage can result in sepsis and death. In literature, there are many studies to prevent leakage because till now an ideal algoritm can not be defined.PurposeWe evaluated the effects of calcium dobesilate on colon anastomosis, which is used in treatment of diabetic retinopathy, chronic venous insufficiency and acute hemoroidal disease with positive efects at capillary area and celluler level.MethodsIn the study, 50 Wistar Albino rats were divided into 5 equal groups. Transvers colon resection and anastomosis were performed in each group. 1. Group was the control group. Calcium dobesilate was applied at 50 mg/kg/day dose intraperitonaly in 2. group, at 50 mg/kg/day dose via gastric lavage to 3. group, at 100 mg/kg/day dose intraperitonaly to 4. group, at 100 mg/kg/day via gastric lavage to 5. group, daily starting after 12 hours of operation. At postoperative 5. day, the anastomotic segments were resected and bursting pressure levels were measured, tissue samples were taken for histopathologic examination and determination of hydroxyprolin content.ResultsThere were no macroscopic leakage and abscess formation in the groups.