Nedeni bilinmeyen ateş tanısında FDG-PET/BT
The role of FDG-PET/BT in diagnosis of fever of unknown origin
  1. Tez No: 230006
  2. Yazar: NURHAN ERGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN HALAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Nedeni bilinmeyen ateş klinisyenlerin tanıya ulaşmada zorlandıkları uzamış ateşle karakterize bir tablodur. NBA etiyolojisinde en fazla enfeksiyonların, enfeksiyon dışı enflamatuar hastalıkların ve neoplazilerin yer aldığı bildirilmekle birlikte geniş bir hastalık spektrumu bu tabloya neden olabilir. Bu çalışmada NBA tanısında FDG-PET/BT'nin rolü araştırıldıHaziran 2005 ile Ağustos 2007 tarihleri arasında CTF Nükleer Tıp Anabilim Dalı'na NBA tanısıyla PET/BT çekimi için gönderilen toplam 24 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 6'sı kadın, 18'i erkekti, yaş ortalaması 51.9 (5-77) idi. Hastaların tümü NBA kriterlerini (3 haftadan uzun süreli devamlı veya tekrarlayan şekilde 38.3 C'nin üzerinde ateş, 1 haftalık araştırmayla tanı alamama) taşıyordu. Ortalama ateş süresi 75 gün (25 gün-1 yıl) idi. Tüm hastalara PET/BT öncesinde temel tanısal testler uygulanmıştıTüm PET/BT incelemeleri anabilim dalımızda mevcut 6 kesit multidedektör BT entegre edilmiş yüksek rezolüsyonlu PET tarayıcıda (Siemens Biograph LSO HI-RES PET-BT) yapıldı. Hastalara en az 4 saatlik açlıkta 8-19 mci FDG enjeksiyonu IV yoldan uygulandı. Bir saatlik bekleme süresi sonunda verteks-ayak ucu tüm vücut görüntülemesi yapıldı. Görüntülerin değerlendirilmesinde FDG'nin vücuttaki fizyolojik tutulum bölgeleri dışında saptanan tutulumlar patolojik kabul edildiÇalışmaya alınan 24 hastadan 13'ünde (%54) kesin tanıya ulaşıldı. Hastaların %20'sinde neoplaziler, %13'ünde enfeksiyonlar, %13'ünde enfeksiyon dışı enflamatuar hastalıklar, % 8'inde diğer nedenler saptandı. FDG-PET/BT hastaların %50'sinde tanıya katkı sağladı. FDG-PET/BT'nin NBA tanısında duyarlılığı 92.3, özgüllüğü %45.4, pozitif prediktif değeri %63.1, negatif prediktif değeri %100 olarak bulunduSonuç olarak NBA etyolojisinin saptanmasında FDG-PET/BT özellikle duyarlılığının ve negatif prediktif değerinin yüksek oluşu nedeniyle değerli bir görüntüleme yöntemidir
Özet (Çeviri)
Fever of unknown origin (FUO) is a clinical condition characterized by prolonged fever which clinicians have difficulties in establishing a diagnosis. The etiology of FUO includes primarily infectious, noninfectious inflammatory and neoplastic diseases, but a wide spectrum of disorders may be the origin of fever. In this study the role of FDG-PET/CT in the diagnosis of FUO was investigatedThe study included 24 patients (6 females, 18 males, mean age 51.9 y, range 5-77) with FUO referred to our unit for FDG-PET scan between June 2005 and August 2007. All patients fulfilled the criteria of classic FUO: during more than 3 weeks continuously or repeatedly documented body temperature exceeding 38.3º C and no diagnosis after one week clinical and laboratory investigations. The mean period of fever was 75 days (25 days-1 year). The basic diagnostic work-up was performed in all patients before PET/CTAll PET/CT studies were performed with a 6 slices multidetector CT entegrated high resolution PET system (Siemens Biograph LSO HI-RES PET-CT). After a fast of at least 4 hours 8-19 mci FDG was injected intravenously. Whole body images from verteks to toe were obtained after one hour. The images were judged to be abnormal if focal accumulation of the tracer was detected outside of the areas of physiological uptakeThe final diagnosis was established in 13 (%54) of the 24 patients. A neoplasm was the cause of the fever in %20 of the patients, an infectious disease was in %13, noninfectious inflammatory diseases in %13 and miscellaneous disorders in %8. FDG-PET/CT was helpful in diagnosis in %50 of the cases. The sensitivity of FDG-PET/CT in these cases was %92.3, the specifity was %45.4, the positive predictive value was %63.1 and the negative predictive value was % 100In conclusion FDG-PET/CT is a valuable imaging technique in the evaluation of FUO especially because of its high sensitivity and negative predictive value.