İmmünsüpresif ilaçların Paterji testine etkisi
Effects of immunsupresive drugs on the pathergy tests
- Tez No: 230009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE MELİKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Giriş ve amaç: Paterji reaksiyonu, BS'na oldukça özgün tek klinik bulgudur ve dokuların travmaya karşı abartılı inflamatuar yanıtı olarak tanımlanır. Yapılan çalışmalarda Th1 immün yanıtın bu reaksiyonda önemli rol oynadığı gösterilmiştir. İlaçların reaksiyon üzerine etkileri bilinmemektedir. Biz bu çalışmada immünsüpresif ilaçların paterji reaksiyonuna etkilerini inceledik.Hastalar ve Method: Çalışmaya Uluslararası Çalışma Grubu tanı kriterlerini dolduran ve en az 3 aydır düzenli kolşisin(n:109), azatiyopürin(n:106), siklosporin-A(n:62) ve IFN-alfa (n:47) kullanan ve ilaçsız(n:37) takip edilen 361 hasta alındı. Paterji testi her iki kolda üçer alana enjektör iğnesi (20G) batırılarak uygulandı. 48. saatte deneyimli iki gözlemci tarafından kör olarak değerlendirildi. Bir veya fazla alanda papülopüstüler lezyonu olan hastaların testi pozitif kabul edildi.Sonuçlar: Paterji pozitifliği IFN-alfa grubunda %42.6, siklosporin-A azatiyopürin kombinasyon grubunda %22.4, azatiyopürin grubunda %29.2, kolşisin grubunda %31.1, ilaçsız hastalarda ise %35.1 olarak saptandı. Tüm gruplar bir arada değerlendirildiğinde aradaki fark anlamsız bulundu (p:0.262).Tartışma: Patogenezinde esas olarak Th1 immün yanıt olduğu düşünülen paterji reaksiyonu etkisini Th1 hücreleri inhibe ederek etki gösteren siklosporin-A ile tam olarak baskılanmaması patogenezde Th1 immün yanıt dışında başka bozuklukların olduğunu düşündürür. İnnate immün yanıt tarafından Tip 1 interferonların aşırı salınımı reaksiyonun gelişiminde rol oynayabilir. Paterji pozitifliğinin diğer inflamatuar hastalıklarda gösterilememesi ve bazı klonal hematolojik hastalıklarda bildirilmesi, innate immün yanıttaki bu bozukluğun bu hastalıklara benzer anormal lökosit populasyonundan kaynaklanabileceğini düşündürebilir.SUMMARYObjective: Skin pathergy reaction, a unique feature of Behçet's Syndrome is observed in a subset of patients in response to minor physical trauma. Recent studies have shown that Th1 immune response is the main factor of this reaction. In this study, we investigated the effects of immünsüpresive drugs on the pathergy reaction.Patients and Method: A total of 361 BS patients fulfilling the International Study Group criteria, taking colchicine(n:109), azathiopurine(n:106), cyclosporine(n:62), IFN-alpha(n:47) at least for 3 months and non-drug patients(n:37) were enrolled into this study. Three skin wounds on each arm was made by 20 G needle into the skin. Papulo-pustulary lesion at least one area evaluated by two observer at the 48th hour was defined as positive.Results: The positivity rate of the patergy reaction in IFN-alpha group was %42.6, cyclosporine-A and azathiopurine combination group was %22.4, azathiopurine group was %29.2, colchicine group was %31.1 and in non-drug patients was %35.1. The difference between all groups was non-significant(p:0.262).Conclusion: The pathergy reaction which was thought that Th1 immune response is especially responsible in the pathogenesis, was not suppressed by cyclosporine-A acting through Th1 cells. This result suggested that there were other factors in the pathogenesis. Over production of type 1 interferon by innate immune response may play role in the formation of pathergy reaction. Inassociation of pathergy positivity with other inflammatory diseases and association with some clonal hematologic diseases suggest that failure of innate immune response may be originated from abnormal leukocyte population like these entities.ÖZETGiriş ve amaç: Paterji reaksiyonu, BS'na oldukça özgün tek klinik bulgudur ve dokuların travmaya karşı abartılı inflamatuar yanıtı olarak tanımlanır. Yapılan çalışmalarda Th1 immün yanıtın bu reaksiyonda önemli rol oynadığı gösterilmiştir. İlaçların reaksiyon üzerine etkileri bilinmemektedir. Biz bu çalışmada immünsüpresif ilaçların paterji reaksiyonuna etkilerini inceledik.Hastalar ve Method: Çalışmaya Uluslararası Çalışma Grubu tanı kriterlerini dolduran ve en az 3 aydır düzenli kolşisin(n:109), azatiyopürin(n:106), siklosporin-A(n:62) ve IFN-alfa (n:47) kullanan ve ilaçsız(n:37) takip edilen 361 hasta alındı. Paterji testi her iki kolda üçer alana enjektör iğnesi (20G) batırılarak uygulandı. 48. saatte deneyimli iki gözlemci tarafından kör olarak değerlendirildi. Bir veya fazla alanda papülopüstüler lezyonu olan hastaların testi pozitif kabul edildi.Sonuçlar: Paterji pozitifliği IFN-alfa grubunda %42.6, siklosporin-A azatiyopürin kombinasyon grubunda %22.4, azatiyopürin grubunda %29.2, kolşisin grubunda %31.1, ilaçsız hastalarda ise %35.1 olarak saptandı. Tüm gruplar bir arada değerlendirildiğinde aradaki fark anlamsız bulundu (p:0.262).Tartışma: Patogenezinde esas olarak Th1 immün yanıt olduğu düşünülen paterji reaksiyonu etkisini Th1 hücreleri inhibe ederek etki gösteren siklosporin-A ile tam olarak baskılanmaması patogenezde Th1 immün yanıt dışında başka bozuklukların olduğunu düşündürür. İnnate immün yanıt tarafından Tip 1 interferonların aşırı salınımı reaksiyonun gelişiminde rol oynayabilir. Paterji pozitifliğinin diğer inflamatuar hastalıklarda gösterilememesi ve bazı klonal hematolojik hastalıklarda bildirilmesi, innate immün yanıttaki bu bozukluğun bu hastalıklara benzer anormal lökosit populasyonundan kaynaklanabileceğini düşündürebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Skin pathergy reaction, a unique feature of Behçet?s Syndrome is observed in a subset of patients in response to minor physical trauma. Recent studies have shown that Th1 immune response is the main factor of this reaction. In this study, we investigated the effects of immünsüpresive drugs on the pathergy reaction.Patients and Method: A total of 361 BS patients fulfilling the International Study Group criteria, taking colchicine(n:109), azathiopurine(n:106), cyclosporine(n:62), IFN-alpha(n:47) at least for 3 months and non-drug patients(n:37) were enrolled into this study. Three skin wounds on each arm was made by 20 G needle into the skin. Papulo-pustulary lesion at least one area evaluated by two observer at the 48th hour was defined as positive.Results: The positivity rate of the patergy reaction in IFN-alpha group was %42.6, cyclosporine-A and azathiopurine combination group was %22.4, azathiopurine group was %29.2, colchicine group was %31.1 and in non-drug patients was %35.1. The difference between all groups was non-significant(p:0.262).Conclusion: The pathergy reaction which was thought that Th1 immune response is especially responsible in the pathogenesis, was not suppressed by cyclosporine-A acting through Th1 cells. This result suggested that there were other factors in the pathogenesis. Over production of type 1 interferon by innate immune response may play role in the formation of pathergy reaction. Inassociation of pathergy positivity with other inflammatory diseases and association with some clonal hematologic diseases suggest that failure of innate immune response may be originated from abnormal leukocyte population like these entities.