Akciğer tutulumu olan sistemik skleroz hastalarının aldıkları tedavilerin ve klinik yanıtlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of treatments and clinical responses of patients with systemic sclerosis with lung involvement
- Tez No: 786521
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Sistemik skleroz (SSk), aşırı kollajen üretimi, fibroblast aktivasyonu ve mikro-vaskülopati ile karakterize, nedeni bilinmeyen, sistemik, otoimmün bir bağ dokusu hastalığıdır. Hastalıkta akciğer tutulumu önemli iç organ tutulumlarındandır. Gastrointestinal sistem tutulumundan sonra en sık tutulan visseral organ, akciğerdir. Sıklığı kullanılan tanı yöntemine göre değişkenlik göstermekle birlikte, interstisyel akciğer hastalığı (İAH), sistemik skleroz hastalarının yaklaşık %50'sini etkilemektedir. İAH ve pulmoner hipertansiyon (PAH) son yıllarda SSk hastalarında hastalığa bağlı ölümlerin başta gelen sebebi olarak bildirilmiştir. Çalışmamızda hastalığın akciğer tutulumunun tedavisinin değerlendirilmesi, tedavide kullanılan immunsupresif ilaçların pulmoner tutulum üzerine etkileri veya progresyonu yavaşlatması açısından birbirine karşı üstünlüklerinin karşılaştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışmamızda, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Romatoloji bölümünce takip edilen akciğer tutulumu olan sistemik skleroz hastaları alındı. Akciğer tutulumu olan 88 hasta çalışmaya dahil edildi. Toraks yüksek rezolüsyonlu bilgisayar tomografisi (YRBT)'de interstisyel akciğer bulgularının varlığı, akciğer tutulum kriteri olarak kabul edildi. Hastaların rutin biyokimya, sedimentasyon, C-Reaktif Protein (CRP), tam kan sayımı, serolojik immunolojik testleri, D vitamini düzeyleri, solunum fonksiyon testi raporları, ekokardiyografi (EKO) raporları retrospektif olarak, hasta dosyalarından ve hastanemiz bilgisayar otomasyon sistemlerinden taranarak kaydedildi. Hastalar siklofosfamid alanlar, mikofenolat mofetil alanlar ve azatiopürin alan hastalar olmak üzere 3 gruba ayrılarak analizler gerçekleştirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalamaları 56,3±12,7 yıl, 80 (%90,9)'i kadın idi. Akciğer paterni dağılımı hastalarda sırasıyla; 56 (%63,6)'sında non-spesifik interstisyel pnömoni (NSİP), 29 (%32,9)'unda olağan interstisyel pnömoni (UIP), 2 (% 2,3)'sinde Fibrotik NSİP, 1 (% 1,1)'inde Olası UIP'di. EKO ile 26 hastada (%29,5) ortalama pulmoner arter basıncı (PAB)>40 iken 19 (%21,6) hastada sağ kalp kateterizasyonu ile PAH tanısı doğrulanmıştı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Systemic sclerosis (SSc) is a systemic, autoimmune connective tissue disease because of unknown reasons and characterized by excessive collagen production, fibroblast activation and microvasculopathy. Lung involvement in the disease is one of the important internal organ involvements. After gastrointestinal system involvement, the most frequently involved visceral organ is the lung. Although its frequency varies according to the diagnostic method used, Interstitial lung disease (ILD) affects approximately 50% of patients with systemic sclerosis. ILD and pulmonary hypertension (PAH) have been reported as the leading cause of disease- related death in SSc patients in recent years. In our study, it was aimed to evaluate the treatment of lung involvement of the disease, to compare the advantages of immunosuppressive drugs used in the treatment on pulmonary involvement. Method: Systemic sclerosis patients with pulmonary involvement followed by the Rheumatology Department of Cukurova University Medicine Facultuy Balcalı Hospital were included in our study. 88 patients with lung involvement were included in the study. Presence of interstitial lung findings in thorax HRCT was accepted as lung involvement criterion. Routine biochemistry, sedimentation, CRP, complete blood count, serological immunological tests, vitamin D levels, pulmonary function test results, echocardiographic results of the patients were recorded retrospectively from patient files. The analyzes were performed by dividing patients into 3 groups as those receiving MMF, cyclophosphamide and azathioprine. Results: The mean age of the patients was 56.3±12.7 years, 80 (90.9%) of them were female. Lung pattern distribution in patients; 56 (63.6%) had NSIP, 29 (32.9%) had UIP, 2 (2.3%) had fibrotic NSIP, 1 (1.1%) had probable UIP. While the mean PAP was >40 in 26 patients (29.5%) with ECHO, the diagnosis of PAH was confirmed by right heart catheterization in 19 (21.6%) patients.