Akut koroner sendrom etyolojisinde yer alan inflamasyon ve plak rüptürünün göstergesi olan gebeliğe bağlı plazma proteini-A ( PAPP-A ) düzeyinin akut miyokard infarktüsü hastalarında 6 aylık mortalite ve morbidite açısından prognostik önemi
Association of pregnancy associated plasma protein-A(PAPP-A ) with longterm cardiovascular mortality and morbidity in patients with acute myocardial infarction
- Tez No: 230010
- Danışmanlar: PROF. DR. VURAL ALİ VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş : Aterosklerozda rol alan ve kardiyovasküler kötü prognozu gösterenGebeliğe Bağlı Plazma Proteini-A ( PAPP-A ) ile 6 aylık kardiyovaskülerolaylar arasındaki ilişki araştırıldı.Yöntem : Çalışmaya 100 hasta ile 70 kontrol grubu dahil edildi.Hastalarkabul edilen eşik PAPP-A ( 5.0 mIU/L veya optik dansitometrik olarak0.610 ) düzeyine göre iki gruba ayrıldı.Bulgular : Hasta grubunda yaş,erkek cinsiyet ve diğer kardiyovasküler riskfaktörlerinin oranı yaş,kontrol grubuna göre yüksekti.( her biri için p< 0,05)Hastaların ortalama PAPP-A düzeyleri kontrol grubundan anlamlıolarak yüksek saptandı.( 0,510 ; 0,048 mIU/L , p < 0.001).Hastalar eşikdeğere göre % 40'ı yüksek, % 60'ı düşük grupta ,kontrol grubu ise düşük PAPP-Agrubunda yer alacak şekilde ayrıldılar.Birincil sonlanım noktalarından herhangi bir nedene bağlı ölüm veyakardiyak nedenlere bağlı ölüm oranları 24. saat , 1. ayda ve6. ayda yüksek PAPP-A grubunda anlamlı olarak daha yüksekti.( p = 0,01,p = 0,02, p=0,01 ) Sekonder sonlanım noktalarıda 24. saatte farksaptanmazken ( p> 0.05 ), 1.ay ve 6. ayda acil perkutan koroner grişim ,tekrarlayan USAP'a bağlı hastaneye yatış ve toplam koroner revaskülerizasyonsayısı bakımından fark vardı. ( her biri için p< 0.05 ).Diğer sonlanım noktalarında fark saptanmadı.(p >0,05 )PAPP-A ? 0,61 değerinin duyarlılık ve özgüllüğü 24.saatte %69 , % 61 ; 1.ayda %66, % 60; 6. ayda % 68, % 75 olarak bulunmuştur.Sonuç : Akut miyokard infarktüsünde PAPP-A'nın optik dansitometrik0,610 değerinden ( veya 5.0 mIU/L ) yüksekliği 24. saat ,1.ay ve 6. aykardiyovasküler olaylarla anlamlı ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Background: Pregnancy Associated Plasma Protein-A ( PAPP-A) is related toatheresclerosis , plaque destablization and long term adverse cardiovascularevents .We investigated the relationship of PAPP-A levels with cardiovascularevents in a 6 months period.Method : 100 consecutive patients with acute myocardial infarctionand 70 healty volunteers as control group were selected for trial.All the individualswere divided in two groups according to PAPP-A levels. 5,0 mIU/L or 0,61 opticdansitometric unit was accepted as a cut off value.Results : The risk factors for cardiovascular disease were higher in patientsthan control group.( p 0,05 for all )The sensivity and spesifity of PAPP-A levels of ? 0,61 opticunit for cardiovascular events were 69 % , 61 % at 24th hours , 66 % 60 %at 30 days and 68 % , 75 % at 6 months.Conclusions: PAPP-A levels of ? 0,61 optic unit were related to cardiovascularevents in 6 moths term.