Ard ayak endoskopisi
Hindfoot endoscopy
- Tez No: 230011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. R. TAHİR ÖĞÜT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışma daha önce açık cerrahi ile tedavi edilen posterior ayak bileğive topuk problemlerini tanımlamayı ve gerek dünyada gerek ülkemizde yeni bir tedavimetodu olan ard ayak endoskopisi tedavi sonuçlarımızı irdelemeyi amaçlamaktadır.GEREÇ VE YÖNTEM: 2002?2008 tarihleri arasında 34 hastanın 36 ayak bileğiincelenmiştir. Ameliyat olduklarında ayak arkası endoskopisi yapılanların ortalama yaşları38,7 (dağılımı16?66), retrokalkaneal endoskopi yapılanların ortalama yaşları 34 (19-62) idi.Ameliyat sonrası ayak arkası endoskopisi yapılan hastalar ortalama 21,9 ay (6?60),retrokalkaneal endoskopi yapılan hastalar ortalama 26.8 ay (6-39) takip edildi. Klinik veradyolojik olarak ard ayak endoskopisi endikasyonu koyulan hastalara ameliyat öncesiAOFAS, Maryland ve İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ayak Bileği Artroskopi Formudolduruldu. Ameliyat sonrası kontrollerinde fizik ve radyolojik muayene, AOFAS, Marylandskorları ve Martin skorlarına bakıldı. AOFAS ve MARYLAND skorlarındaki değişimler`Kolmogorov-Smirnov ile normal dağılıma uyduğundan' ve yine bu farkların standartsapmalarının geniş olmamasından dolayı istatistiksel anlamlılık `eşli t-testi' iledeğerlendirildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: This study is designed to recognize the posterior ankleproblems that are treated with open surgery previously and evaluate the results of hind footendoscopy which is a new treatment modality both in our country and in the world.MATERIAL AND METHOD: In our study 36 ankle of 34 patients is evaluated between2002?2008. Hindfoot endoscopy was done 27 of them. Retrocalcaneal endoscopy was doneto the other 7 patients. Mean age of hindfoot endoscopy group was 38,7 (16?66 years) andretrocalcaneal group was 34 (19?62 years). Mean postoperative follow-up for hindfootendoscopy group was 21,9 months (6?60 months) and 26,8 months for retrocalcanealendoscopy group (6?39 months). AOFAS, MARYLAND and I.U CERRAHPAŞAMEDİCAL FACULTY ANKLE JOİNT ARTHROSCOPY forms were filled for the patientswho had hindfoot endoscopy indications clinically and radiologically. Also postoperativeAOFAS, MARYLAND and Martin forms were filled. Improvements in AOFAS andMARYLAND scores were complied with the normal distribution with Kolmogorov-Smirnovand also because the standard deviation of the improvements was not wide, statiscallymeanningfulness was evaluated with paired t-test.