18 yaş üzeri insanlarda radial sinir hasarı ile humerus cisim kırığı arasındaki ilişki
The relationship of radial nerve injury and humerus shaft fracture in people over 18 year of age
  1. Tez No: 230037
  2. Yazar: AHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, humerusun sulkus nervi radialisi( SNR) içeren kırıklarında, radial sinir arazının kırık tipleri(transvers-oblik), kırık açılanması(varus-valgus), kırık çizgisinin yönü(inferior medial-superıor lateral, inferior lateral-superior medial) ve kırık oluşumundaki enerjinin(yüksek-basit) şiddetine göre görülme olasılığının araştırılması amaçlandı. Bu nedenle Anatomi Anabilim Dalı'nca 57 kadavra kuru humerus kemiğinin 110cm mesafeden radyografileri elde edilip, toplam uzunluğu, SNR'nin (tuberkülüm majus ve lateral epikondil) uzaklıkları ölçülüp, değerlerinin ortalamaları hesaplandı. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği tarafınca tedavi edilmiş 58 humerus kırıklı olguların radyografileri elde edildi. Ölçüm için anatomik noktalar işaretlenip, 2 grubun üst-alt güvenlik zonlarının, humerusun toplam uzunluğuna oranları saptandı. Radyografi üzerindeki ölçüm oranları daha önce elde edilmiş kuru kemiklerin ölçümleri ile karşılaştırıldı. SNR'ye göre kırık hattının yerleşim yeri, kırık tipleri, kırık açılanması, kırık çizgisinin yönü ve enerjinin şiddeti ile radial sinir araz ilişkisi Ki-Kare testi kullanılarak değerlendirildi. SNR bölgesi humerus kemiğinin 1/3 orta noktasındadır. Radial sinir arazı olan 24 olgunun sadece 9'unda, radial sinir arazı olmayan 34 olgunun 16'sında kırığın SNR bölgesinde olduğu görüldü. Çalışmamızda kırık tipleri, kırık açılanması, kırık çizgisi ve enerjinin şiddeti ile, radial sinir arazı arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptandı. Humerusun lateral epikondil ile tuberkülüm majus arasındaki mesafenin yaklaşık 1/3 distali, radial sinir ile karşılaşmama açısından güvenli bir bölgedir. Radial sinir arazı olan humerus cisim kırıklı olguların sağaltımında cerrahi planlanıyorsa, yaralanmanın boyutunu gözle değerlendirmek için sinir eksplorasyonu yapılmalıdır. Radial sinirin, humerusun anatomik noktalara olan mesafesini ortaya koyacak çok merkezli çalışmaların yapılması ve cerrahların özellikle humerus kırıklı olgularda eksternal fiksatör uygulama sırasında şanz çivilerin güvenli uygulama bölgelerinin belirlenmesi açısından önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to evaluate the probability of radial nerve injury in fractures of humerus sulcus nevri radialis(SNR), according to the type of fracture(transvers-oblique), angle of fracture(varus-valgus), line of fracture(inferior medial-superior lateral-inferior lateral-superior medial) and the energy level causing(high-low) the fracture. For this reason, 57 cadaver dry humerus bones have been radiographed at 110cm by anatomy department, so that the total length, the distance of SNR to the anatomic landmarks(tuberculum majus,Lateral epicondyle) have been measured and the average values calculated. The radiographs of 58 fractured humerus cases treated in orthopedics and traumatology department have been obtained, for the measurement, the anatomical landmarks have been pointed, the ratio of high-low security zones to the total length of humerus in both groups have been calculated. The measured ratios on the radiographs have been compared with the measured ratios of cadaver dry bones. The localization of fracture line according to SNR, type of fracture, the energy level and their relationship with the radial nerve injury have been evaluated using X²-square test. SNR region was found to be at the 1/3 of humerus. In 9 of the 24 radial nerve injury cases and 16 of the 34 non-injured cases, the fracture line was found to be at the SNR region. In our study, type of fracture ,angle of fracture,line of fracture and energy level were not significantly related to the radial nerve injury. The 1/3 distal to the lateral epicondyle of humerus and major tubercule was found to be secure according to the radial nerve. If surgery is planned for treatment of humerus shaft fracture with radial nerve injury, nerve exploration should be made to evaluate the extent of injury. The multicenter studies should be made to establish the placement of radial nerve to the anatomical landmarks of humerus and this may be important for the surgeons to use şanz nails safely in patients with humerus fracture especially with external fixator.