Dahiliye servisinde yatan hastalarda vankomisin dirençli enterokok kolonizasyonu için risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of risk factors for vancomicin resistant enterococcus colonization at inpatients in internal medicine service
- Tez No: 466488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA MÜŞERREF TÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hastaneler, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Hospitals, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hastane enfeksiyon etkenleri ile bu etkenlerin antibiyotiklere direnç durumları bölgeden bölgeye ve hastaneden hastaneye değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle geniş spektrumlu antibiyotik kullanımına bağlı olarak mikroorganizmalar direnç kazanmakta ve ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu bağlamda vankomisin dirençli enterokoklar hastane ortamında kolaylıkla üreyebilmekte ve bunlara bağlı kolonizasyon ve infeksiyon görülme sıklığı artmaktadır. İlk 'Vankomisin Dirençli Enterokok' (VRE) suşu 1988 yılında İngiltere'den bildirilmiş ve ardından dünyanın çeşitli yerlerinden izole edilmiştir. Yurdumuzda ilk VRE izolatı 1998 yılında Akdeniz Üniversite'sinden bildirilmiş olup, Ulusal Hastane Enfeksiyonları Sürveyans Ağı üzerinden Türkiye Üniversite Hastanelerinde 2012 yılında Enterokok üremelerinin %18.5'inin VRE olduğu raporlanmıştır. Hastanede yatan hastalarda dirençli enterokok kolonizasyonunun erken tespiti, enterokokal infeksiyonların kontrolünde önemlidir. Dışkı veya rektal sürüntü kültürleri ile kolonizasyonun ortaya çıkarılması, infeksiyonun yayılımının önlenmesi açısından önemlidir. Çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Servisinde Ocak 2014-Nisan 2014 tarihleri arasında yatan hastaların, rektal sürüntü örneklerinden VRE izole edilmesi açısından ilişkili faktörler araştırılmıştır. Çalışmamız retrospektif bir çalışma olup 371 hastanın 55 tanesi; VRE kolonize olduğu bilinmesi, yatışı süresince VRE taraması yapılamaması (istem yapılmamış, örnek laboratuvar ulaşmamış, sonucun görülemediği vb.), hastanın hastanedeki yatış süresinin bir günden az olması gibi nedenlerle dışlanarak 316 hasta tarandı. Toplam 70 hastada VRE kolonizasyonu saptandı. VRE kolonizasyonu açısından taranmış ve negatif bulunmuş 246 hasta arasından 46'sı kontrol grubu olarak rastgele seçildi. Hastaların yatışları süresince haftada 2 alınan perirektal sürüntü xi örneklerinde VRE rektal taşıyıcılığı araştırıldı. Hastaların komorbit hastalıkları, ilaç kullanımları, son 6 ay içinde yoğun bakım öyküleri, beslenme şekilleri, hemogram ve çeşitli biyokimyasal değerleri; taburculuk dosyaları, hastane işletim sisteminde kayıtlı epikrizler ve hemşire kayıtları incelenerek araştırıldı. Sonuçlar istatistiksel açıdan SPSS programı kullanılarak değerlendirildi. Çalışmamızda, dışlama kriterleri uygulandıktan sonra 316 hasta taranmıştır. Bunların 70'inin (%22.2) rektal sürüntü kültüründe VRE üremesi tespit edilmiştir. Ortalama VRE izole edilme gün sayısı 8.7 bulunmuş olup, VRE izole edilen hastaların yatış süresinin anlamlı derecede daha fazla olduğu saptanmıştır. Glikopeptid ve metranidazol kullanımının VRE pozitif hastalarda anlamlı derecede daha fazla olduğu görülmüş olup diğer antibiyotikler açısından bir fark görülmemiştir. Enteral beslenen ve koroner arter hastalığı tanısı olanlarda VRE kolonizasyonu anlamlı derecede daha az görülürke; akut renal yetmezlik, hipertansiyon ve Alzheimer/Serebrovasküler olay (SVO) tanısı olanlarda VRE kolonizasyonu daha fazla saptanmıştır. Son 6 ay içinde yoğun bakıma yatma öyküsü bir VRE kolonizasyonu ile ilişkili olup, lojistik regresyon analizine göre riski 6.63 kat artırmaktadır. VRE ile kolonize olan ve olmayan hasta grupları incelendiğinde VRE ile kolonize olan hastalarda hemoglobin, C-reaktif protein (CRP), tiroksin (T4) ve albumin değerinin daha düşük, gama glutamil transferaz (GGT) değerinin daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Lojistik regresyon analizine göre GGT'nin bir birim artması riski 1.01 kat artırdığı bulunmuştur. Hastane enfeksiyon etkenleri içinde yer alan VRE'nin görülme sıklığı giderek artmaktadır. Bu oranı düşürmek için akılcı antibiyotik kullanımına dikkat edilmesi; hastaların hastane içi veya hastane dışı nakli sırasında tarama yapılması gerektiği; hastaların mümkün olan en kısa zamanda taburcu edilmesi gerektiği; Akut renal yetmezlik (ARY), Hipertansiyon (HT) ve Alzheimer/SVO hastalığı olanlar VRE kolonizasyonu açısından özellikle taranmalı ve takiplerinde dikkatli xii olunması gerektiği; fizyolojik olması dolayısıyla enteral beslenmenin mümkün olduğunca desteklenmesi ve bu konuda ısrar edilmesi gerektiği; özellikle beslenme durumu ile ilişkili olan serum albümin ve hemoglobin düzeyinin azalması VRE kolonizasyonu ile ilişkili olduğundan, beslenmesi kötü olan hastalarda VRE kolonizasyonu açısından dikkatli olunması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Nosocomial infections and antibiotic resistance of these agents may vary from region to region and from hospital to hospital. Especially due to the use of broad spectrum antibiotics, microorganisms gain resistance and can cause serious problems. In this context, vancomycin-resistant enterococci can easily grow in the hospital environment and the incidence of colonization and infections due to them is increasing. The first Vancomycin Resistant Enterococcus (VRE) strain was reported in the UK in 1988 and was subsequently isolated from various parts of the world. The first VRE isolate in our country was reported from Akdeniz University in 1998 and 18.5% of Enterococcus spp. was reported to be VRE in Turkey University Hospitals through National Hospital Infection Surveillance Network. Early detection of resistant enterococcal colonization in hospitalized patients is important for the control of enterococcal infections. The discovery of colonization with faecal or rectal swab cultures is important in preventing the spread of the infection. In our study, associated factors were investigated in terms of isolating VRE from rectal swab specimens of patients lying between January 2014 and April 2014 at Saglik Bilimleri University Haydarpasa Numune Training and Research Hospital Internal Medicine Service. Our study was a retrospective study of 371 patients; 316 patients were screened for VRE colonization, 55 patients were excluded as they weren't be able to perform VRE scan during admission (unintended, not reaching the sample laboratory, not seeing the result, etc.) or patient's hospital stay was short on a day. A total of 70 patients had VRE colonization. Of the 246 patients who were screened for VRE colonization and found negative, 46 were randomly selected as control group. VRE rectal carriage was investigated in perirectual swabs taken 2 times per week during the patients' admission. Comorbid diseases of patients, drug use, intensive care unit story within the last 6 months, nutritional patterns, hemogram and xiv various biochemical values were investigated by discharge files, epicrises recorded in hospital operating system and nurse records. The results were evaluated statistically using the SPSS program. In our study, 316 patients were screened after exclusion criteria were applied. Of these, 70 (22.2%) were found to have VRE in the rectal swab culture. The mean number of days of VRE isolation was 8.7 and it was found that the hospitalization time of VRE isolated patients was significantly higher than the other patients. Glycopeptide and metranidazole use was found to be significantly higher in VRE-positive patients than in other antibiotics. Enteral feeding and coronary artery disease prevent VRE colonization; Acute renal insufficiency, hypertension and Alzheimer / Cerebrovascular event (SVO) were found associated. Over the last 6 months, intensive care unit story is a risk factor and the risk is 6.63 times higher according to logistic regression analysis. When the patients colonized with VRE were examined, hemoglobin, C-reactive protein (CRP), thyroxine (T4) and albumin values were lower and gamma glutamyl transferase (GGT) value was higher in patients colonized with VRE. According to the logistic regression analysis, 1 unit increase in GGT was found to increase the risk 1.01 times. The incidence of VRE in hospital infection is increasing. Attention should be paid to the use of rational antibiotics to reduce this rate; Patients must be screened during in-hospital or out-of-hospital transit; The patients should be discharged as soon as possible; Those with acute renal insufficiency (ARY), hypertension (HT) and Alzheimer / SVO patients should be particularly screened for VRE colonization and careful in their follow-up; It is physiological that the enteral nutrition should be supported as much as possible and this issue should be insisted; Especially in patients with poor nutrition due to a reduced risk of serum albumin and hemoglobin levels associated with nutritional status, we should be careful in terms of VRE colonization.