Astımlı çocuklarda egzersizin kalp hızı değişkenliği üzerine etkisi
The effect of exercise on heart rate variability in asthmatic children
  1. Tez No: 230091
  2. Yazar: PELİN AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BAYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çocukluk çağının en sık görülen kronik inflamatuar hastalıklarından biri olan astım, artmış hava yolu duyarlılığı ve geriye dönebilen hava yolu tıkanıklığı ile karakterizedir. Astımlı hastalarda otonomik aktivitede bozukluk tanımlanmıştır. Astımlı çocuklarda sempatovagal cevabın bir göstergesi olan kalp hızı değişkenliğinin (KHD) egzersiz sonrası sağlıklı çocuklara göre farklı olduğu gösterilmiştir. Ancak kontrol altında olan astım hastalarında KHD, egzersizle ilişkisi ve sağlıklı çocuklarla farkını değerlendiren az sayıda çalışma bulunmaktadır. Çocukluk yaş grubunda kontrollü astım hastalarında KHD'ni ve egzersizle ilişkisini tanımlamak, sağlıklı çocuklarla ve literatür bilgileriyle karşılaştırmak amacıyla bu çalışma planlandı.Çalışmamızda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kardiyoloji polikliniğine başvuran Çocuk Allerjisi Bilim Dalı tarafında iyi kontrollü astım tanısı ile izlenen 20 hastanın (10 erkek, 10 kız; 9,33 ± 2,67 yaş) ve kontrol grubu olarak sağlıklı 30 (21 erkek, 9 kız; 10,27 ± 2,27 yaş) çocuğun bazal, egzersiz sonrası ve egzersizden 10 dk. sonra KHD parametreleri olan düşük frekans (LF), yüksek frekans (HF) ve LF/HF incelendiİyi kontrollü astımlı çocukların egzersiz kapasitelerinin, egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası LF, HF ve LF/HF değerlerinin sağlıklı çocuklardan farklı olmadığı saptandı. Ancak astım hastalarında istatistiksel olarak anlamlı olmamakla beraber egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası KHD parametrelerinde kontrol hastalarına kıyasla izlenen yüksekliğin sempatovagal aktivitedeki normalden bir sapmaya işaret edebileceğini ve daha geniş kapsamlı grup çalışmalarının bu konuda yol gösterici olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Asthma is one of the most frequent chronic inflammatory disease of childhood that is characterized by bronchial hyperreactivity and reversible bronchial obstruction. Bronchial asthma is known to be associated with abnormal autonomic activity. Different studies have suggested that heart rate variability (HRV), an indicator of sympathovagal response, after exercise is different in asthmatic children compared to healthy controls but a few have investigated the well controlled asthmatic group. The aim of this study was to investigate HRV at rest and after exercise in well controlled asthmatic children and to compare the results with healthy controls and previous studiesTwenty well-controlled asthmatic children (10 boys, 10 girls) with a mean age of 9,33 ± 2,67 SD years and 30 control children (21 boys, 9 girls) with a mean age of 10,27 ± 2,27 SD years were enrolled in this study. The HRV parameters; low frequency (LF), high frequency (HF) and LF/HF were recorded at rest, after exercise and 10 minutes after exercise in both groupsThere was no statistically significant difference in exercise capacity and LF, HF, LF/HF parameters in well controlled asthmatic children and healthy control group before and after exercise testing. Despite being statistically insignificant, relatively increased HRV parameters before and after exercise in asthmatic children when compared to healthy group, might indicate a deviation from normal in sympathovagal activity in asthmatic children so we think that further studies with larger patient groups are needed to show the differences in autonomic regulation in well controlled asthmatic children.