Sistemik sklerozlu hastaların klinik özellikleri ile Endotelin-I ve Ürotensin-II düzeyleri arasındaki ilişki
Association between clinical findings and level of Endothelin-I and Urotensin-II in systemic sclerosis patients
- Tez No: 230165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MESUT ONAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sistemik Skleroz etyolojisi bilinmeyen multisistemik bir kollajen doku hastalığıdır. Endotelin-1 vazokonstriktif bir peptiddir ve sistemik skleroz için karakteristik olan patolojik olaylar dizisinde görev alır. Ürotensin-II ise endotelin-1'den çok daha vazokonstrüktif bir peptid olup, vasküler yapı ile ilgili birçok hastalığın etyopatogenezinde yer almaktadır. Çalışmamız, vasküler sisteme ilişkin patolojilerin rol aldığı sistemik sklerozda bu vazoaktif peptid düzeylerinin nasıl değiştiği ve hastalığın klinik ve laboratuar özellikleri ile arasında ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla yapıldıÇalışmaya, Amerikan Romatoloji Cemiyeti (ACR) kriterlerine göre sistemik skleroz tanısı almış 55 hasta ile hasta grubuna benzer yaş ve cinsiyette 30 sağlıklı kişi alındı. Hastaların değerlendirilmesinde; Modifiye Rodnan Deri Skorlaması, Valentini Hastalık Aktivite İndeksi, Hastalık Şiddet İndeksi ve Fonksiyonel Skorlama Anketi kullanıldı. Plazma endotelin-1 ve ürotensin-II seviyeleri immunoassay yöntemiyle ölçüldüSistemik sklerozlu hastaların endotelin-1 düzeyi ortalamaları kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0.006). Hastalık tipi ve aktivitesi ile endotelin-1 düzeyi ortalamaları arasında ilişki bulunmazken (p>0.05); sadece kardiyovasküler tutulumu olan hastaların endotelin-1 düzeyi ortalaması yüksek bulundu (p=0.038). Hastaların ürotensin-II düzeyi ortalamaları da kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek idi (p=0.003). Ürotensin-II düzeyi ortalaması ile hastalık tipi, aktivitesi ve organ tutulumu varlığı arasında bir ilişki saptanmadı (p>0.05). Ayrıca endotelin-1 ve ürotensin-II düzeyi ortalamaları arasında pozitif yönde korelasyon tespit edildi (r=0.887, p=0.000Sonuç olarak; endotelin-1 ve ürotensin-II düzeylerinin sistemik skleroz hastalarında yüksek bulunması nedeniyle bu iki vazoaktif peptidin hastalığın patogenezinde rol oynadığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Systemic sclerosis is a multisystemic collagen tissue disorder with an unknown etiology. Endothelin-1 is a vasoconstructive peptide and has a role in pathological changes which is characteristic for systemic sclerosis. Urotensin-II is more vasoconstructive peptide than endothelin-1 and found in many diseases` etiopathogenesis associated with vascular structure. This study is aim to determine the levels of vasoactive peptides and comparison of clinical and laboratory findings in systemic sclerosis that include pathology of vascular systemIn this study, we included 55 systemic sclerosis patients diagnosed as American College of Rheumatology criteria and 30 healthy control with similar age and sex. We used Modified Rodnan Skin Scoring, Valentini Disease Activity Index, Disease Severity Index and Functional Scoring Survey for evaluation of patients. Plasma endothelin-1 and urotensin-II levels are measured by immunoassay methodThe mean level of endothelin-1 is found statistically high in systemic sclerosis` patients than control group (p=0.006). There is no association between endothelin-1 level and the type of disease and activity (p>0.05); however, the level of endothelin-1 is found statistically high in systemic sclerosis` patients involving cardiovascular system (p=0.038). Also the mean level of urotensin-II is found statistically high in patients (p=0.003). But no association is found between disease type, activity, involvement of organs (p>0.05). Furthermore, we found a positive correlation between mean level of endothelin-1 and urotensin-II (r=0.887, p=0.000As a result; we concluded that endothelin-1 and urotensin-II have role in pathogenesis of systemic sclerosis due to findings of high levels of these two vasoactive peptides in patients.