KOAH ile ilişkili akut solunum yetmezliği nedeniyle mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda mortaliteyi etkileyen faktörler
Predictors of mortality in patients with COPD related acute respiratory failure requiring mechanical ventilation
- Tez No: 230166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Morbidite ve mortalitesi yüksek olan KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) 'da, akut ataklar sırasında olguların tedavilerinin YBÜ(Yoğun Bakım Ünitesi)'de devamı gerekebilmektedir. Çalışmamızda Gaziantep Üniversitesi Dahili YBÜ'de takip ve tedavi edilen KOAH olgularının,YBÜ mortalitesi ve mortaliteyi etkileyen potansiyel faktörlerin araştırılması ve literatürdeki sonuçlarla kıyaslanması amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Gaziantep Üniversitesi Dahili Yoğun Bakım Ünitesi'nin prospektif veri bankası kayıtları kullanılarak, Şubat 2007- Temmuz 2008 arasında KOAH alevlenmesine bağlı solunum yetmezliği tanısı ile yatırılan yaş ortalaması 65+/-10.9 olan, 85 hasta değerlendirildi. (E:69, K:16)Veri Analizi: Çalışmaya alınan 85 hastanın Yoğun bakımda ortalama kalış süresi 6 (3-11.5) gün ve mortalitesi %39(n:33) idi. İMV(İnvaziv Mekanik Ventilasyon) alanların %58 `i ve NIMV (Non İnvaziv Mekanik Ventilasyon)alanların da % 21' i mortal seyir etti. Kadınlarda %36 `sında (n:4) NIMV başarısız, %2'sinde NIMV başarılı idi.(p:0.048) Erkeklerde %91.3'de NIMV başarılı(n:21), %64'de NIMV başarısız idi. NIMV `nun başarısız olduğu grupta komorbid hastalıklardan, hipertansiyon ve diabetes mellutus daha fazla bulundu. (p değeri; 0.05, 0.04) İki grupta hemodinamik instabilite,GSK(Glaskov Koma Skoru) , pH, PCO2, FEV1(1. saniye zorlu ekspiratuar volüm ),FEV% açısından istatistiksel olarak fark yoktu. NIMV sonrası ve direk entübasyon uygulanan hastalar karşılaştırıldığında; direk entübe edilenlerde GKS, NIMV sonrası entübe edilenlere göre daha düşük ve istatistiksel olarak anlamlı idi.Sonuçlar: Yaş, cinsiyet, APACHE-II skoru, hastanın geldiği klinik, komorbiditeler (DM, hipertansiyon, koroner arter hastalığı, konjestif kalp yetmezliği), giriş GKS, noninvaziv ve invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacı, invaziv mekanik ventilasyon süresi, reentübasyon, trakeostomi ihtiyacı, giriş serum albumin ve hematokrit değerleri, yatış sırasındaki pH, pCO2, bazal FEV1 değeri analiz edildi. Tekli lojistik regresyon analizinde; APACHE-II skoru, reentübasyon ve trakeostomi ihtiyacının mortaliteyi artırdığı; hematokrit, albumin, bikarbonat ve karbondioksit değeri, GKS'nin mortaliteyi azalttığı görüldü.Ancak, çoklu lojistik regresyon analizinde mortaliteyi anlamlı bir şekilde etkilemediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Objectives and aimsCOPD, has a high mobidity and mortality and also in acuteattacts treatment may need to continue internal critical care unit. We aimed to investigate the potential factors effecting morbidity and mortality in COPD cases in Univesity of Gaziantep internal critical care unit and companing coclusions with other investigations in literature.Materials and methods: 85 cases accepted to Univesity of Gaziantep internal critical care unit between february 2007-july 2008 with respiratory failure leading COPD aged 65+/- 10.9 are investigated prospectively using university of Gaziantep internal critical care units archieves.(Male:69, female:16)Data analysis: Average time in critical care unit was 6(3-11.5) days and mortality was %39(n:33) in 85 cases included to the observation %59 of cases with IMV and %21 of cases with NIMV mortality outcomed. In %36 (n:4) of females NIMV was not suscessfull and in %2 of females was suscessfull. In %91.3 (n:21) of males NIMV was suscessfull and in %64 of males NIMV was suscessfull. Comorbid diseases (Dibetes Mellutis,Hypertension ) was more in NIMV not suscessfull group. (p:0.05, 0.004). Statisiticly there was no difference among hemodynamic instability, GCS intubated group FEV1 % between two groups. When directly intubated cases and after NIMV intubated compared, GCS was lower in directly intubated group according to after NIMC intubated group and was significant statisticly.Conclusions: Age, gender, APACHE II score, clinic department transferred patient, comorbidities (DM; HT; CAH, Heart failure) , GCS, at the time of acception, necessarity of NIMV or IMV, duration of IMV, reintübation, necessarity of tracheostomy, albumin anf hemotocrits values at tehe time of acception pH, pCO2, base FEV1values during hospitalization were analysed according to univariante regration analysis increased APACHE II score, necessarity of reintubaiton and tracheostomy increased mortality, normal values of hemotocritis, albumin, bicarbonate, carbondioxide and high GCS decreased mortality. According to multivariante regration analysis it is that, these factors do not effect mortality significanty.