DSİ Konya ili İvriz sulaması tarım işletmelerinin ekonomik analizi, üretim girdileri kullanım seviyesi ve bunun üretim üzerine etkileri
Economic analysis and input utilization level and their effects on productivity on farms located on DSİ/Konya İvriz irrigation
- Tez No: 23019
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ DSİ KONYA ILI IVRIZ SULAMASI TARIM İŞLETMELERİNİN EKONOMİK ANALİZİ, ÜRETİM GİRDİLERİ KULLANIM SEVİYESİ VE BUNUN VERİM ÜZERİNE ETKİLERİ Aykut ŞENER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mehmet BÜLBÜL Yıl 1992, Sayfa : 114 Jüri : Prof. Dr. Mehmet BÜLBÜL Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Prof.Dr. İ. Hakkı İNAN Bu çalışmada, DSİ Konya İli İvriz Sulaması dahilinde bulunan tarım işletmeleri ile sulama kapsamı dışında bulunan tarım işletmelerinin ekonomik analizleri yapılmış, girdi kullanma seviyeleri belirlenmiş ve bu seviyelerin verime ne şekilde etki ettiği iki grup arasında karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Araştırmada sulama şebekesi içinde bulunan tarım işletmeleri sulu koşullarda tarım yapan işletmeler, sulama şebekesi dışında bulunan tarım işletmeleri ise kuru koşullarda tarım yapan işletmeler olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda sulu koşullardaki tarım işletmeleri ile kuru koşullardaki tarım işletmelerinin ekonomik yapı bakımından oldukça farklı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca girdi kullanım seviyesinin verime direkt etkide bulunduğu ve en çok, sulamanın verimi artırdığı tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ekonomik Analiz, girdi kullanma seviyesi, verîm, aktif sermaye, saf hasıla, tarımsal gelir, regresyon" analizi
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT MASTERS THESIS ECONOMIC ANALYSIS AND INPUT UTILIZATION LEVEL AND THEIR EFFECTS ON PRODUCTIVITY ON FARMS LOCATED ON DSİ' KONYA İVRİZ IRRIGATION Aykut ŞENER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof. Dr. Mehmet BÜLBÜL Year 1992, Page : llj|- Jury : Prof. Dr. Mehmet BÜLBÜL In this study, economic analyses were conducted for agricultural managements in DSİ ' s İvriz Irrigation in the Province of Konya and for those out of the scope of the irrigation. Also, input usage levels were determined and research was made on the effect these levels placed on productivity (yield) by comparing the two groups. In the study, The agricultural managements in the irrigation network were considered to be involved in cultivation under watery conditions and the agricultural managements out of the irrigation network to be those involved in cultivation under dry conditions. The study resulted in a structural difference between the agricultural managements in watery conditions and the agricultural management in dry conditions in terms of economic structure. Also, it was found that the level of input usage directly affected productivity and that it was irrigation which increased productivity the most. KEY WORDS: Economic analysis, input usage level productivity (yield), active capital, pure product, agricultural revenues, regression analysis.