Ankara'da yemeklik mantar üretimi ve pazarlama ekonomisi üzerine bir araştırma
A Research on the production and marketing economy of edible mushroom in Ankara
- Tez No: 23018
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
IH ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA'DA YEMEKLİK MANTAR ÜRETİMİ VE PAZARLAMA EKONOMİSİ ÖZERİNE BİR ARAŞTIRMA BetOİ TANYİLDİZI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Turan GÖNEŞ 1992, Sayfa : 77 Jüri :Prof.Dr.Turan GÜNEŞ Prof.Dr.Ziya Gökalp MÜLAYİM Prof.Dr.Oguz YURDAKUL Bu araştırmada, Ankara'da mantar üretimi, pazarlanması ve tüketimi ve mantar üreten işletmelerin mevcut durumları incelenmiş ve yemeklik mantar üretimi için genel bilgiler verilmiştir. Ankara'da, mantar üreticisi isletmelerin %8 'i modern ve %92 'si 50-250 m2 'lik ekim alanına sahip küçük aile şirketleridir. Modern işletmelerin %6 'sı 251-509 m2 "lik ve %2 'si 501 m2 'den daha fazla ekim atanma sahiptir. 50 günlük hasat süresi uygulayarak, modern işletmeler en çok 4 defa, küçük işletmeler ise 3 defa ürün alalar. Ankara'daki ürün miktarı, mevsime bağlı iklim değişikliklerinden önemli ölçüde etkilenmektedir. Sonuçlar, günlük üretimin ortalama olarak kışın 0.8-1.3 ton, ilkbaharda 2.6-3 ton civarında olduğunu göstermiştir. Ancak bu üretim, talebi karşılayamamaktadır. Çünkü, Ankara'daki tüketim kışın 1.5-2 ton, ilkbaharda 3.5 ton 'dur. Bu yüzden Kırşehir'deki bir işletme Ankara mantar pazarının büyük br kısmına 1992 Mart ayı verilerine göre, yılda dört defada 40 ton mantar üreten bir işletmenin yıllık üretim masrafı, 634 649 000.-TL 'dir. Buna göre bir kg mantarın maliyeti 20 866.22 TL olarak belirlenmiştir. Mantarı ambalajlı olarak 22 500.-TL/kg ve ambalajsız olarak 22 000.- TL/kg 'dan satan bu işletme, 1200 ile 1700 TL/kg arasında kâr elde etmiştir. Araştırmalar sonucunda, mantar pazarlaması hizmetlerinin son derece yetersiz olduğu ve üreticiler arasında herhangi bir örgütlenmenin olmadığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler küftür mantarı, yemeklik mantar, mantar üretim maliyeti, mantar işletmesi, mantar standardı
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE PRODUCTION AND MARKETING ECONOMY OF EDIBLE MUSHROOM IN ANKARA BetQlTANYILDIZI Ankara University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Agricultural Economics Department Supervisor : Prof.Dr.Turan G0NEŞ 1992, Page: 77 Jury : Prof.Dr.Turan GÖNEŞ Prof.Dr.Ziya Gökalp MÜLAYİM Prof.Dr.Oğuz YURDAKUL In this search, the production, the marketing and the consumption of mushroom in Ankara and the present situation of mushroom producing enterprises were examined and general knowledge to gow up edible mushroom was given. 8 percent of the enterprises in Ankara which are producing mushroom were modern and 92 percent of them were small family enterprises having 50-250 m2 sowing area. 6 percent of modern enterprises had 251-500 m2 and 2 percent of them had larger than 501 m* sowing area. Modern enterprises got maximum four times and small ones got maximum three times product by applying 50 days harvesting time. The amount of product in Ankara was effected by the seasonal climate variations very much. The results showed that the average production per day was 0.8 - 1.3 ton during winter and 2.8 - 3 ton during spring. But this production was not sufficient for the demand.since the consumption in Ankara was 1.5 - 2 ton during winter and 3.5-4 ton during spring. Due to this, a foundation in Kırşehir had a great portion at the mushroom market of Ankara. Annual production expenses of an enterprises which was producing 40 ton with four times per annum, was 834 649 000- TL in terms of March 1992 data. That means the cost of mushroom per kg was 20 866,22 TL. This enterprise sold mushroom for 22 500.- TL/kg with package and 22 000.- TL/kg without package and made a profit of 1200-1700 TL/kg. It was seen that the service for the marketing of mushroom was quite unsufficient and there was no organisation between producers. Key wads : culture mushroom, edible mushroom, mushroom production cost, mushroom foundation, mushroom standard