Gebe sıçanların olfaktor sistemlerindeki nöral proliferasyon ve sinaptik protein değişikliklerinin immün işaretleme yöntemleri ile değerlendirilmesi
Assesment of the neural proliferation and synaptic protein differantation in olfactory system of pregnant rats by using immun labelling methods
- Tez No: 230202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU COŞKUN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Nöroloji, Histology and Embryology, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmada 35 adet, 10-12 haftalık Wistar albino dişi sıçanlar kullanıldı. Yedinci, ondördüncü ve yirmibirinci gebelik gününde ve postpartum beşinci gününde olan sıçanlardan (n=7) dört deney grubu oluşturuldu. Kontrol grubu olarak hiç doğum yapmamış sıçanlar kullanıldı (n=7). Sıçanların olfaktor epitel ve bulbusu çıkarılıp paraformaldehitle tespit edildi. Anti-sinaptofizin (SYP) antikoruyla boyanan kesitler immünfloresan yöntemiyle, anti-konneksin45 (Cx45) ve anti-PCNA (Çoğalan Hücre Nükleer Antijeni) antikorlarıyla boyanan kesitler immünhistokimyasal yöntemle değerlendirildi.Olfaktor bulbusta SYP işaretlenmesi en fazla kontrol grubundaydı. İşaretlenme gebelikte azalmış, postpartum dönemde artmış olarak bulundu. Cx45 için en fazla işaretlenme post-partum 5. gün grubunda gözlendi. En az işaretlenme kontrol ve 14. gebelik günü grubundaydı. PCNA işaretlenmesiyle nöral proliferasyon en fazla kontrol, 21. gebelik günü grubu, post-partum 5. gün grubundaydı. Ondördüncü gebelik günü grubu en az işaretlenen gruptu.Olfaktor epitelde, SYP ekspresyonu gebelikte artış gösterdi. En fazla işaretlenme 14. gebelik günündeydi. Kontrol grubunda ekspresyon azalmıştı. Cx45 işaretlenmesinde gebelik başlangıcında hafif bir artış vardı. Ondördüncü gebelik günündeki azalmayı takiben 21. gebelik günü ve post-partum 5. günde işaretlenme artmıştı. PCNA ile en yoğun boyanma 7. gebelik gününde izlendi. 14. gebelik gününde boyanmada belirgin bir azalma, 21. gebelik gününde ve post-partum 5. günde artış gözlendi.Sonuç olarak, olfaktor bulbustaki SYP'nin azalmış işaretlenme oranı, gebelikle birlikte Cx45'in artmış işaretlenmesi gebelikte elektriksel sinapsların daha etkin olduğunu akla getirdi. Olfaktor epitelde ise SYP ve Cx45 işaretlenmesinde saptanan artış, gebeliğin hem kimyasal hem elektriksel sinapslar üzerine arttırıcı bir etkisinin olduğunu düşündürdü. PCNA işaretlenmesinin her iki dokuda da benzer paternde artmış olması, gebeliğin nöral proliferasyonu değiştirebileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, 35 female Wistar albino rats (approximately 10-12 weeks of age) were used. Four study groups were constructed including the rats (n=7) at 7th, 14th, 21st days of pregnancy and at the 5th day of post-partum period. Virgin rats (n=7) were used as control group. Olfactory bulb and epithelium of rats were removed and fixed in paraformaldehyde. Sections were evaluated by immunoflourescence staining which labelled anti-synaptophysin (SYP) antibody and immunohistochemical staining which labelled anti-connexin45 (Cx45) and anti-proliferating cell nuclear antigen (PCNA).In olfactory bulb, the control group showed the highest SYP labelling. Labelling with SYP decreased in pregnancy, and increased in postpartum period. The highest Cx45 labelling was detected in the rats at the 5th day of post-partum period. The least labelling with Cx45 was in both the control group and the group including rats at 14th day of pregnancy. With PCNA labelling, the most intensive neural proliferation was seen in the controls, in the rats at 21st day of pregnancy and in the rats at 5th day of post-partum period. The least labelling with PCNA was in the rats at the 14th day of gestation.In olfactory ephitellium, SYP expression showed an increase in pregnancy. The highest expression was in the gestation day of 14. SYP expression decreased in the control group. There was a moderate increase in Cx45 labelling at the beginning of pregnancy. The labelling diminished in the gestation day of 14, while it increased in the 21st day of pregnancy and 5th day of post-partum period. . The most intensive staining with PCNA was seen in 7th day of pregnancy. It decreased in the gestation day of 14, and then increased in 21st day of pregnancy and 5th day of post-partum period.In conclusion, the decreased rate of SYP labelling and increased rate of Cx45 labelling in olfactory bulb suggest that electrical synapses are more active in pregnancy. The increments in SYP and Cx45 labelling in olfactory ephitellium demonstrate that pregnancy has an augmentative effect on both chemical and electrical synapses. The fact that PCNA labelling changed in similar pattern in both tissues suggest that pregnancy may boost neural proliferation.