Boyun MDBT incelemesi yapılan hastalarda tiroid bezinin maruz kaldığı radyasyon dozuna bizmut koruyucunun etkisi
Absorbed radiation dose of the thyroid gland during diagnostic multidetector cervical CT and dose reduction with a bismuth shield
  1. Tez No: 230240
  2. Yazar: BAŞAR YELİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M.SAİT ALBAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamızın amacı rutin boyun MDBT çekilen hastalarda tiroid bezin maruz kaldığı radyasyon dozunu hesaplamaktır. Aynı zamanda Bizmut koruyucunun bu dozu azaltmadaki ve görüntü kalitesindeki etkisine bakılmıştır.Koruyucunun ile radyasyon dozunun azaltılmadaki etkisi rutin boyun MDBT çekilen 20 hasta üzerinde çalışılmıştır. Bütün incelemeler 16 kanallı MDBT cihazı(Sensation Cardiac 16; Siemens Medical solution) ile gerçekleştirilmiştir. Korunan taraf ile korunmayan tarafı karşılaştırmak içinde tiroid bezin sağ lobu koruyucu ile kapatılırken sol tarafı açık bırakılmıştır. Bu teknikle süperfisial tiroid bezi dozu hesaplanmıştır. Tiroid bezin korunan ve korunmayan tarafındaki radyasyon dozları hesaplanmış ve student-t test kullanılarak karşılaştırılmıştır.Görüntü kalitesi olarak korunan taraf ile korunmayan taraf arasında belirgin fark bulunamamıştır. Ortalama radyasyon dozları korunan ve korunmayan taraf için sırasıyla 17.59 mGy ve 25.50 mGy hesaplanmıştır. Tiroid koruyucun tiroid bezinin maruz kaldığı radyasyon dozunu %43.95 azaltabileceği görülmüştür.Tiroid bezinin korunan tarafı ile korunmayan tarafının maruz kaldığı radyasyon dozları arasındaki fark oldukça anlamlı bulunmuş olup p değeri 0.001 den küçüktür.Rutin boyun MDBT incelemesi görüntü kalitesini bozmadan tiroid bezin maruz kaldığı radyasyon dozunu belirgin miktarda azaltmaktadır. Meme ve gonadlar gibi radyosensitif superfisial yerleşimli organlar spesifik olarak koruyucular ile korunmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study was to determine the thyroid radiation dose when performing routine cervikal multidetector computed tomography (MDCT). We also evaluated dose reduction and the effect on image quality of using a bismuth thyroid shield when performing cervical MDCTThe dose reduction achievable by shielding the adult thyroid glands was studied in 20 patients who underwent routine cervical MDCT. All examinations were performed with a 16-MDCT scanner (Sensation Cardiac 16; Siemens Medical Solutions). To compare the shielded/unshielded thyroid dose, the examination was performed with (right lobe of thyroid) and without (left lobe of thyroid) thyroid shielding in all patients. With this technique, the superficial thyroid doses were calculated. Radiation doses to the thyroid with and without the thyroid shielding were measured and compared using the Student t testIn the qualitative evaluation of the MDCT scans, all were considered to be of diagnostic quality. We did not see any differences in quality between the shielded and unshielded images. The mean radiation doses to the thyroid gland with the shield and to those without the shield were 17,59 mGy versus 24,50 mGy, respectively. The thyroid shield enabled a %43.95 decrease in radiation dose to the thyroid glandThe difference between the dose received by the thyroid with and that received by the thyroid gland without bismuth shielding was significant, with a P value of less than 0.001Bismuth in-plane shielding for routine cervical MDCT decreased radiation dose to the tyhroid without qualitative changes in image quality. The other radiosensitive superficial organs (eg, gonads and breast ) specifically must be protected with shielding.