Proksimal femur'un yapısı ve acetabulum ile ilişkisinin yaş ve cinsiyete göre mdbt yöntemi ile incelenmesi: Retrospektif bir çalışma
Proximal femur structure and investigation its relations with acetabulum morphometrically with multi detector computed tomography
- Tez No: 440470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİRE ÜNVER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Giriş: Proksimal femur'un normal morfolojisinin, açılarının ve boyutlarının yaşla birlikte değişen fiziksel özellikleri ile cinsiyet arasındaki farklılıkların iyi bilinmesi, cerrahi girişimlerde oluşabilecek komplikasyonların önlenmesi açısından önemlidir. Bu nedenle çalışmamızda proksimal femur'un normal morfolojisini incelemeyi amaçladık Materyal-metod: Çalışmada yaşları 10-86 arasında değişen 101 kadın 99 erkek olmak üzere toplam 200 hastanın Bilgisayarlı Tomografi görüntüleri, morfolojik ve morfometrik özellikleri açısından incelenmiş, yapılan inceleme sonrasında; cinsiyet ve yaş gurupları açısından karşılaştırılmıştır. . Bulgular: Yapılan ölçümlerde, femur eksen uzunluğu, kalça eksen uzunluğu, acetabular genişlik, femur baş genişliği, femur boyun genişliği, femur şaft genişliği, trochanter arası genişlik, femur şaft medial kortikal kalınlık, femur şaft lateral kortikal kalınlık ve femur şaft medial kortikal kalınlık da, her iki tarafta kadınlarda erkeklerden daha büyük olarak saptandı. İnklasyon açısı ve superior'da ise sağ ve solda erkeklerde kadınlardan daha büyük olarak saptandı. İnferior'da sağda erkeklerde, solda ise kadınlarda daha büyük olduğu saptandı. Yapılan analizlerde, sağ ve sol taraf arasında ve kadın ve erkekler arasında istatiksel olarak anlamlı fark olmadığı (p>0,05) gözlendi . Sonuç: Proksimal femurun sağ ve sol taraf ölçümlerinin karşılaştırılması, inklinasyon açı değerlerindeki farklılıkların ortaya konulması ve elde edilen diğer ölçümlerin karşılaştırılmasında, literatürde bildirilen çalışmalara göre farklılıklar olduğu gözlendi. Bunun cinsiyet ve ırksal farklılıklardan kaynaklandığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction:Good knowledge of the normal morphology of the proximal femur, physical properties, angle and size changing with age and differences between the sexes is important in terms of preventing complications that might occur during surgical procedures. Therefore, we aimed to investigate the normal morphology of the proximal femur. Materials - Methods: Computed tomography images of 200 patients with ages ranging from 10-86 years (99 men, 101 women) were evaluated in terms of morphometric characteristics. With the right and left hip measurements in terms of gender and age group; femoral neck axis length measurements between acetabulum and the femur were made. Finding: In these measurements, axis femur length, hip axis length, acetabular width, femoral head width, femoral neck width, femoral shaft width, They widths Throchant, inclination angle, the medial femoral shaft cortical thickness, the lateral femoral shaft cortical thickness and medium were determined to be larger in females than males in both sides. Inclation angle and superior weregreater on the right and left in males than females. Inferior was greater on the right in males and left in females. According to the analysis, there was no statistically significant difference between right and left sides and between males and females (p> 0.05). Results: The differences occurred between the studies reported in the literature and the comparison of the left and right side measurements of proximal femur, the differences in the inclination angle values and other measurements obtained. We think that these are due to gender and racial differences.