Kendine zarar verme davranışı olan ve olmayan majör depresif bozukluk tanılı ergenlerin serum beta endorfin düzeyi, psikolojik acı, anhedoni ve aleksitimi açısından karşılaştırılması
Comparison of serum beta endorphin levels, psychological pain, anhedonia, and alexithymia in adolescents diagnosed with major depressive disorder with and without nonsuicidal self-injury
- Tez No: 917949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ADAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Giriş: Majör depresif bozukluk (MDB), depresif ya da irritabl duygudurum ve anhedoni ile karakterize, tekrarlayan ataklarla seyreden bir psikiyatrik bozukluktur. Kendine zarar verme davranışı (KZVD) ise, intihar amacı taşımaksızın, kişinin vücut yüzeyine kesme, vurma, yakma gibi yollarla zarar vermesi olarak tanımlanır. MDB tanılı ergenlerde KZVD sıklıkla eşlik etmektedir. KZVD olan ve olmayan MDB tanılı ergenlerin nörobiyolojik faktörler ve klinik özellikler açısından farklılaştığı bilinmekle birlikte, bu farkları net olarak ortaya koyan çalışmalar sınırlıdır. MDB ve KZVD etyolojisinde araştırılmış, endojen opioid sisteme ait bir nöropeptid olan beta endorfinin; psikolojik acı, anhedoni ve aleksitiminin nörobiyolojisinde rol alabileceğini gösteren kanıtlar mevcuttur. Bu çalışmada, bir eğitim ve araştırma hastanesinin çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran MDB tanılı ergenlerin, KZVD varlığına göre; serum beta endorfin düzeyi, psikolojik acı, anhedoni ve aleksitimi gibi değişkenler açısından karşılaştırılması ve bu değişkenlerin arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya, çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran, klinisyen tarafından yapılan görüşmede DSM-5 tanı kriterlerine göre MDB tanısı alan, KZVD olan 52 ergen ve KZVD olmayan 52 ergen dahil edilmiştir. Kronik metabolik, genetik, endokrinolojik, nörolojik hastalığı veya DSM-5 kriterlerine göre, MDB dışında psikiyatrik bozukluğu bulunan katılımcılar çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmaya dahil edilen katılımcılara, tanısal değerlendirme ve psikiyatrik eş tanıların belirlenmesi için klinisyen tarafından“Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli- Türkçe Uyarlaması (ÇDŞG-ŞY-T)”adlı yarı yapılandırılmış görüşme uygulanmış ve sosyodemografik veri formu doldurulmuştur. Çalışmaya alınan tüm ergenler Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği (ÇDÖ), Psikolojik Acı Ölçeği (PAÖ), Snaith-Hamilton Haz Ölçeği (SHHÖ) ve Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ)'ni doldurmuştur. KZVD olan katılımcılar bunlara ek olarak, Kendine Zarar Verme Envanterini (KZVDE) de doldurmuştur. Tüm katılımcılardan, serum beta endorfin seviyelerinin ölçümü için, saat 08.00-10.00 arasında aç karnına, sarı kapaklı biyokimya tüpüne venöz kan örneği alınmıştır.Toplanan serumlar, eppendorf tüplerine aktarılarak çalışma gününe kadar bir dondurucuda -80 °C 'de tutulmuş ve çalışma gününde ELISA yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler, SPSS programı 21.0 sürümü kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Major depressive disorder (MDD) is a psychiatric disorder characterized by a depressive or irritable mood and anhedonia, with recurrent episodes. Nonsuicidal self-injury, (NSSI) is defined as self-inflicted harm to the body surface through cutting, hitting, or burning without suicidal intent. NSSI frequently co-occurs in adolescents with MDD. Although it is known that adolescents with MDD with and without NSSI differ in terms of neurobiological factors and clinical features, studies that clearly identify these differences are limited. Evidence suggests that beta endorphin, an endogenous opioid neuropeptide investigated in the etiology of MDD and NSSI, may play a role in the neurobiology of psychological pain, anhedonia, and alexithymia. This study aims to compare adolescents diagnosed with MDD, with and without NSSI, in terms of serum beta-endorphin levels, psychological pain, anhedonia, and alexithymia, and to examine the relationships between these variables. Materials and Methods: The study included 52 adolescents diagnosed with MDD with NSSI and 52 adolescents with MDD without NSSI who presented to the child and adolescent psychiatry clinic and were diagnosed by a clinician based on DSM-5 criteria. Participants with chronic metabolic, genetic, endocrine, or neurological diseases or comorbid psychiatric disorders other than MDD and NSSI according to DSM-5 criteria were excluded. All included participants underwent a semi-structured interview with the“Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children- Present and Lifetime Version - Turkish Version (K-SADS-PL-T)”administered by the clinician for diagnostic evaluation and identification of psychiatric comorbidities, and a sociodemographic data form was completed. All adolescents completed the Children's Depression Inventory (CDI), Psychological Pain Scale (PPS), Snaith-Hamilton Pleasure Scale (SHPS), and Toronto Alexithymia Scale (TAS). Additionally, adolescents with NSSI completed the Inventory of Statements About Self-injury (ISAS). To measure serum beta-endorphin levels, fasting venous blood samples were collected from all participants between 08:00 and 10:00 a.m. into yellow top blood tube. The collected serum samples were transferred to eppendorf tubes and stored at -80°C until the day of analysis, on which they were analyzed using the ELISA method.