Febril konvülziyon etyopatogenezinde immün sistemin rolünün değerlendirilmesi
A study on the role of the immune system in the ethiopathogenesis of the febrile seizure
- Tez No: 230244
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada, immün sistemin farklı yönlerdeki aktivasyonunu ortaya koyarak, febril konvülziyon (FK) etiyopatogenezinde immün sistemin rolünü değerlendirmeyi amaçladık.Gereç ve Yöntemler: FK geçiren ve lomber ponksiyon (LP) yapılarak, merkezi sinir sistemi (MSS) enfeksiyonu dışlanmış olan hastalar çalışmaya alındı. Yaş, cinsiyet, konvülziyonun özelliği, antiepileptik ilaç (AEİ) uygulaması, ateş nedeni, nöbet öncesindeki ateş süresi, ateş derecesi, nöbet öncesinde kullanılan ilaçlar, geçirilen FK sayısı, ilk konvülziyon yaşı, nöromotor gelişim, ailede FK ve epilepsi öyküsü sorgulandı. BOS'ta IL-10, IL-12, IFN-beta, serum ve BOS'ta albümin ve IgG ölçümleri ayrıca oligoklonal bant (OKB) incelemesi yapıldı. IgG indeksi, BOS IgG / serum IgG: BOS albümin / serum albümin formülüyle hesaplandı.Bulgular: Çalışmaya 32 kız, 46 erkek olmak üzere, yaş ortalaması 2.6 ± 1.8, ortanca yaşı 1.5 olan 78 FK geçiren hasta ile, 4 kız 6 erkek olmak üzere, yaş ortalaması 2.3 yıl (yaş aralığı 0.25-12 yıl), ortanca yaşı 1 olan, akut febril hastalık nedeniyle getirilip, BOS incelemesi ile MSS enfeksiyonu dışlanan 10 hasta alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate the role of the immune system in the ethiopathogenesis of the febrile seizure (FS) by investigating the activation of immune system on different level.Material and methods: The study included patients who had FS without central nervous system (CNS) infection excluded by lumbar punction and cerebrospinal fluid (CSF) examination. Patient?s age, sex, characteristics of the convulsion, whether antiepileptic drugs (AEDs) are used, the accompanied infection, febrile period before FS, level of fever, any medicament used, how many times FS occurred, previous neuromotor development, the age for the first FS, FS and epilepsy history of the family- all one has been questioned and recorded.