Lipaz enziminin (Palatase M 200 L) kaşar peynirinin olgunlaşması üzerine etkisi
Effect of lipase (Palatase M 200 L) on the ripening of kaşar cheese
- Tez No: 23025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi LİPAZ ENZİMİNİN (PALATASE M 200 L) KASAR PEYNİRİNİN OLGUNLAŞMASI ÜZERİNE ETKİSİ Arzu BİTLİS Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Süt Teknolojisi Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Celalettin KOÇAK 1992, Sayfa: 90 Jüri: Prof.Dr. Sıddık GÖNÇ Doç. Dr. Celalettin KOÇAK Doç. Dr. Atilla YETİŞMEYEN Bu araştırmada, Kasar peyniri yapımında Mucor miehei' den izole edilen ve ticari adı 'Palatase M 200 L" olan fungal lipaz enziminin olgunlaşma üzerine etkisi incelen miştir. Peynire işlenecek süt üç eşit kısma bölünerek, ilk kısım kontrol olarak ayrılmış» ikinci ve üçüncü kışıma sırasıyla 5 ml/100 1 süt (A örneği) ve 15 ml/100 1 süt (B örneği) oranında lipaz preperatı mayalamadan hemen önce ilave edilerek üretim gerçekleştirilmiştir. Peynirlerde 0., 15., 30., 60. ve 90. günlerde toplam kurumadde, yag, tuz, titrasyon asitligi, asit değeri, toplam uçucu yag asitleri, toplam azot ve suda çözünen azot değerleri sap tanmıştır. Ayrıca, peynirler duyusal değerlendirmeye de tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlardan, enzim ilavesinin peynir örneklerinin toplam kurumadde.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis EFFECT OF LIPASE (PALATASE M 200 L) ON THE RIPENING OF KASAR CHEESE Arzu BİTLİS Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Milk Technology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Celal ettin KOÇAK 1992. page: 90 Jury: Prof.Dr. Sıddık GÖNÇ Assoc. Prof.Dr. Celal ettin KOÇAK Assoc. Prof.Dr. Atilla YETİŞMEYEN In this study, the effect of addition of a commercial lipolytic enzyme preparations derived from 'Mucor miehei ', 'Palatase M 200 L" on Kashar cheese ripening was investigated. Firstly, raw milk was divided into three equal parts. The first one served as a control, and the enzyme was added to other two parts just before renneting at the level of 5 ml/100 1 milk (A sample) or 15 ml/ 100 1 milk (B sample) respectively. Then those samples were made into Kashar cheese. In cheese samples, total solids, fat, salt, titratable acidity, acid degree value, total volatile fatty acids, total nitrogen and soluble nitrogen were determined at 0., 15., 30., 60., and 90. days of storage. Organoleptic evaluation was also carried out. From the results, it was found that the effect of addition of the lipolytic enzyme on total solid, fat, salt and total nitrogen was not signifigcant statistically (P>0.05).