Metabolik sendromlu hastalarda Kardiyotropin-1 düzeyleri; Statin ve/veya Anjiyotensin reseptör blokerlerinin Kardiyotropin-1 düzeyine ve ilişkili kardiyovasküler risk faktörlerine etkisinin araştırılması
Cardiotrophin-1 (Ct-1) levels in metabolic syndrome; effect of Angiotensin receptor blockers and Statins to Cardiotrophin-1 level and related risk factors
  1. Tez No: 230250
  2. Yazar: OBEN ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE KOLDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Kardiyotropin-1; kardiyovasküler sistem üzerinde etkili bir sitokindir. Metabolik Sendrom (MS) hastalarında Kardiyotropin-1'in kardiyovasküler risk ile ilişkisinin belirlenmesi, Anjiyotensin Reseptör Blokerleri (ARB) ve statinlerin Kardiyotropin-1 düzeylerine ve kardiyovasküler risk faktörlerine (RF) etkisinin araştırılması, klasik RF ile Kardiyotropin-1 arasındaki korelasyonun belirlenmesi amaçlanmıştır.MATERYAL VE METOD:Dört grup hasta alınmıştır: Hem hipertansiyonu ve hem hiperlipidemisi olan 20 hasta (HT+HPL), sadece hiperlipidemisi olan 19 hasta, sadece hipertansiyonu olan 20 hasta ve sağlıklı kontrol grubu (20 birey). Kardiyotropin-1 plazmada ELISA ile ölçülmüştür. Yeni hipertansiyonu olan hastalara Valsartan başlanmıştır. Başka tedavi alıp kan basıncı kontrol altında olmayanlara ise Valsartan eklenmiştir. Hiperlipidemisi olanlara Fluvastatin verilmiştir. Her iki bileşenli hastalara ise her iki ilaç verilmiştir.BULGULAR:Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında tüm gruplarda başlangıçtaki Kardiyotropin-1 seviyesi anlamlı derecede yüksek bulunmuştur.Tedavi öncesine göre Kardiyotropin-1 değerleri 3 grupta da anlamlı derecede azalmıştır. Benzer düşüş her üç grupta ve tüm RF'nde gerçekleşmiştir. Tüm gruplarda Kardiyotropin-1 ile bel çevresi (BÇ) arasında, HT+HPL grubunda Kardiyotropin-1 ile Framingham skoru (FS) arasında, hiperlipidemi grubunda Kardiyotropin-1 ile sol ventrikül kitle indeksi (SVKİ) ve fibrinojen arasında, hipertansiyon grubunda ise Kardiyotropin-1 ile HsCRP arasında tedavi ile değişim açısından anlamlı korelasyon saptanmıştır.İnsülin direnci (İD) ile Kardiyotropin-1 arasında korelasyon bulunamamıştır.TARTIŞMAMS hastalarında plazma Kardiyotropin-1 düzeyinin sağlıklı bireylere göre daha yüksek olduğu saptanmış olup ARB ve statin sonrasında RF'lerindeki gerilemenin, azalan Kardiyotropin-1 ile ilişkili olduğu görülmüştür. Kardiyotropin-1 ile her grupta ilişkili olan RF bel çevresidir. Bu bulgu TEKHARF çalışması ile uyumludur. Dislipidemili hastalarda ise SVKİ'nde statin sonrasında olan anlamlı azalma da önemlidir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND AIMSCardiotrophin-1 is a cytokin which affects cardiovascular system. We aimed to investigate Cardiotrophin-1 level in MS, change in plasma level with treatment after angiotensin receptor blockers (ARB) and statins, and relation of its change with decreasing cardiovascular risk factors (RF).MATERIAL AND METHODFour groups were included: Twenty patients with hypertension and hyperlipidemia (HT+HPL), 19 hyperlipidemic patients, 20 hypertensive patients and 20 healthy controls. ELISA was used for assessment of CT-1 levels in plasma. Valsartan was given to newly diagnosed hypertensives and valsartan in patients who were under antihypertensive medicine and blood pressure is not under control. Patients with hyperlipidemia recieved fluvastatin. HT+HPL patients recieved both drugs.RESULTSCardiotrophin-1 is signifficantly higher in MS patients compared with control group. Significant decrease was present in Cardiotrophin-1 level after treatment, and this was true for all 3 groups and for all RF. When change after treatment was evaluated, Cardiotrophin-1 was significantly correlated with Waist Circumferecence (W) in all groups; with Framingham score in HT+HPL group; with LVMI and with fibrinogen in hyperlipidemics; and with HsCRP in hypertensives. Insulin resistance (IR) and Cardiotrophin-1 were not correlated.DISCUSSIONCompared with healthy contols, plasma Cardiotrophin-1 is higher in MS patients, and after treatment of MS components with ARB?s and statins, Cardiotrophin-1 decreases in relation with decreasing CV risk. W is the RF related with Cardiotrophin-1 in all groups and this finding is consistent with TEKHARF results. Association with LVMI in hyperlipidemics is important.