İskemik ve hemorajik stroklu hastalarda serum leptin düzeyinin prognozla ilişkisi
The relation between serum leptin level and prognosis in patients with ischemic and hemorrhagic stroke
- Tez No: 230286
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN ORHAN VAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Leptin, enerji alımı ve tüketimini düzenleyen, protein yapısında, vücutta birçok sistemi de etkileyen bir hormondur. Sitokinlere olan benzerliği nedeniyle klas 1 sitokin reseptör ailesinden sayılmaktadır. Leptinin sitokinlere benzerliği, inflamasyon, ateroskleroz ve hipertansiyon (HT) ile ilişkilisi sebebi ile strok patogeneziyle ilişkili olabilir ve strok prognozunda etkisi olabilirBu çalışmada, iskemik ve hemorajik strok geçiren olgularda akut dönemde serum leptin düzeyleri ve bunun prognozla ilişkisi araştırıldıÇalışma akut strok tanısı almış 33 iskemik ve 28 hemorajik stroklu toplam 61 olgu, yaş ve cins olarak benzer 24 sağlıklı bireyde gerçekleştirildi. Akut strok tanısı ve tipleri anamnez, klinik değerlendirme, laboratuvar ve görüntüleme yöntemleri ile konuldu. Olgu ve kontrollerin istirahat sonrası arteriyel kan basınçları bakıldı, boy ve ağırlıkları belirlendi, Vücut Kitle İndeksi (VKİ) hesaplandı. Olgularda HT, diyabet, hiperlipidemi, sigara, kalp hastalığı ve Atriyal Fibrilasyon (AF) araştırıldı. Takip sırasında ölen hastalar kaydedildi. Olgulara 1, 3, 7 ve 30. günlerde strok şiddetini belirlemek için National İnstitute of Health Stroke Scale (NIHSS) uygulandı. Aynı günlerde venöz kan numuneleri alınarak olgulardan serum leptin düzeyleri ELISA metodu ile belirlendi. Kontrol grubundan kan bir kez alındı ve sonuçlar çalışılan parametrelerle karşılaştırıldı. Ayrıca ölün ve yaşayan olguların sonuçları karşılaştırılıp prognozla ilişkisi araştırıldı. Leptin seviyelerinin strok şiddeti ile korelasyonuna bakıldı. Kan numunelerinin alınış zamanlarına göre anlamlı değişiklik olup olmadığına bakıldı. Alt gruplarda cinsiyete göre karşılaştırmalar yapıldıOlgu ve kontrol grupları yaş, cinsiyet ve VKİ yönünden benzerdi. Kontrollerde erkeklerin serum leptin düzeyleri 4,8±3,6 ng/ml iken kadınların 25,4±17,9 ng/ml idi ve fark anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
Leptin is a hormone in protein structure, which affects multiple systems in the body and regulates energy intake and consumption. Due to the similarities with cytokines, leptin is considered as a member of class-1 cytokine receptor family. Due to the relation with inflammation, atherosclerosis, and hypertension, the similarities of leptin to cytokines may be related to stroke pathogenesis, and prognosis may also have an effectSerum leptin levels and its relation with prognosis in cases with ischemic and hemorrhagic stroke during the acute period, were investigated in this studyTotally 61 patients, 33 with acute ischemic stroke, 28 with acute hemorrhagic stroke, and 24 healthy individuals similar in age and gender with the patients, were enrolled in the study. Acute stroke diagnosis and classification were determined by anamnesis, clinical examination, laboratory and imaging methods. The arterial blood pressures of all the volunteers at rest were obtained, their heights and weights were measured and their BMIs were calculated. Smoking history and the presence of hypertension, diabetes, hyperlipidemia, heart diseases and atrial fibrillation were investigated. Patients who died during the follow-up period were recorded. NIHSS was performed at 1st, 3rd, 7th, and 30th days, in order to detect the severity of stroke. Additionally on the same days, venous blood samples were collected from patients and levels of serum leptin were detected by ELISA method. Blood samples were collected from control group only once and test results were compared with the investigated parameters. In addition, the outcomes of the patients who died and who survived, were compared and the relation with prognosis was investigated. The correlation of leptin levels with stroke severity was analyzed. A significant difference according to the blood sample collection times was observed. Statistical comparisons were made between subgroups in terms of genderPatient and control groups were similar in terms of age, gender and BMI. Serum leptin levels of males and females were 4.8±3.6 ng/ml and 25.4±17.9 ng/ml, respectively in the control group and the difference was statistically significant.