Rat intraabdominal sepsis modelinde yapılan intestinal anastomoz üzerine glutamin ve growth hormon kombinasyonunun etkisi
The effects combined use of GH and Glutamine on the anastomosis in an intraabdominal sepsis rat model.
  1. Tez No: 230287
  2. Yazar: RAMAZAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURKAYA ÖREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Peritoneal kontaminasyon ve eşlik eden peritoniti olan hastalarda yapılan intestinal anastomoz kötü sonuçlara sahiptir. İntraabdominal sepsis hipovolemi, immunsupresyon, hipoalbuminemi ve yetersiz doku oksijenlenmesine neden olur ve yara iyileşmesini bozar ve anastomoz kaçağı riskini artırır. Bu vakalarda anastomoz iyileşmesini geliştirmek için çok sayıda çalışmalar yapılmıştırBüyüme Hormonu (BH) ve Glutamin yara iyileşmesi üzerine etkileri için çok defa araştırılmıştır. BH hem fibroblast hem de hidroksiprolin üretimini indükler ve yara iyileşmesinin proliferatif fazı üzerine pozitif etkilere sahiptir. Glutamin ise enterositlerin primer enerji kaynağıdır ve yara iyileşmesi sürecinde etkin olan fibroblast, makrofaj, epitelyal hücreler ve lenfositler gibi hücrelerin enerji kaynağıdırBiz bu çalışmamızda BH ve Glutaminin kombine kulanılmasının intraabdominal sepsis rat modelinde barsak anastomozu üzerine etkisini araştırdıkMateryal ve MetotAğırlıkları 180-240 gram arasında değişen 40 adet erkek Sprague Dawley Albino rat çalışmaya dahil edildi ve her birisi 8 rat'dan oluşan 5 gruba bölündü. Gruplar şöyle şekillendirildi. Kontrol grubu (n=8), Sham Grubu (n=8), BH grubu (n=8), Glutamin grubu (n=8), Glutamin+BH grubu (Kombine grup) (n=8). Kontrol grubundaki ratlarda ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası dönemlerde rutin enteral beslenme dışında başka bir şey verilmedi. Glutamin grubuna 1 mg/kg/gün dozunda oral Glutamin, BH grubuna 1 mg/kg/gün subkutan BH ve Glutamin+BH grubuna ise aynı dozlarda ve aynı yollarla Glutamin ve BH verildi. Ratlarda intestinal perforasyon ve intraabdominal sepsis oluşturuldu ve bu perforasyon 24 saat sonra tamir edildi. Kontrol grubu, Glutamin grubu, BH grubu ve kombine grubundaki ratlar orta hat insizyonla postoperatif 5. gün tekrar açıldı. Eksplorasyonda primer tamir alanının iyileşmesi değerlendirildi. Primer onarım alanı patlama basıncı ölçümü için test edildi. Bu alan daha sonra çıkarılarak hidroksiprolin düzeyinin belirlenmesi için biyokimyasal incelemeye alındıSonuçlarKontrol grubunun, Glutamin grubunun, BH grubunun, glutamin ve BH'ninkombine kullanıldığı grubun ortalama patlama basıncı değerleri; 21±5,4 mmHg, 32±3,6 mmHg, 45±4,2 mmHg, 56±4,5 mmHg idi. Kontrol grubunun, Glutamin grubunun, BH grubunun, glutamin ve BH'nin kombine kullanıldığı grubun ortalama doku hidroksiprolin düzeyleri; 2,3±0,7 mg/ml, 4,5±0,9 mg/ml, 5,2±0,9 mg/ml, 7,6±1,2 mg/ml idi. Kombine grubun ortalama patlama basınçları ve hidroksiprolin düzeyleri, diğer çalışma gruplarının patlama basınçları ve hidroksiprolin düzeyleri ile karşılaştırıldığında istatiksel olarak çok anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0.01TartışmaGlutamin ve BH'nin kombine kullanımının pozitif etkileri vardır. İntraabdominal sepsis şartlarında yapılan intestinal anastomoz risklidir. Bu yüzden çalışmalar güvenli ve düşük riskli anastomoz sağlayan tedavi modalitelerine yönelmiştir. Biz bu çalışmada, glutamin ve BH'nin kombine kullanımının tek tek kullanımına göre intraabdominal sepsis rat modelinde daha iyi anastomoz iyileşmesi ve gerginliği sağladığını bulduk. Bizim bulgularımızın uygun klinik çalışmalarla desteklenmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
SummaryBackgroundIntestinal anastomosis performed in patients with peritoneal contamination and accompaning peritonitis has poor outcomes. Intraabdominal sepsis leads to hypovolemia, immunsupression, hipoalbuminemia and poor tissue oxygenation and thus to impairment in wound healing and increase the risk of anastomosis breakdown. Many studies were performed to improve anastomosis healing in these casesGrowth hormone (GH) and Glutamine were investigated for their effect at wound healing several times. GH induces both the production of fibroblasts and hydroxyproline and has positive effects at the proliferative phase of wound healing. Glutamine is the primary energy source of enterocytes and serves as energy source for the cells including fibroblasts, macrophages, epithelial cells and lymphocytes, which are active at the wound healing processWe tried to present the effects combined use of GH and Glutamine on the anastomosis in an intraabdominal sepsis rat model.Materials and MethodsForty male Sprague Dawley Albino rats weighting between 180 and 240 grams were included to the study and divided in 5 groups each consisted of 8 rats. Groups were as follows: Control group (n=8), Sham group (n=8), Glutamine group (n=8), GH group (n=8), Glutamine+GH group (Combined group) (n=8). Control group received nothing else than routine enteral feeding pre and post-operatively. Glutamine group received oral Glutamine at doses 1 mg/kg/day, GH group received subcutaneous GH at doses 1 mg/kg/day and combined group received Glutamine and GH at the same ways and same doses. Intestinal perforation and intraabdominal sepsis was established in the rats and the perforation was primary repaired after 24 hours. The rats in the Control group, Glutamine group, GH group and combined group underwent a midline incision at the 5.postoperative day. At the exploration the primary repair area was assessed for healing. The primary repair was tested for bursting pressure. This area was than excised and sent for biochemical evaluation for the determination of hydroxyproline levels.ResultsMean bursting pressure of the control group, Glutamine group, GH group and combined group was 21±5,4 mmHg, 32±3,6 mmHg, 45±4,2 mmHg and 56±4,5, respectively. Mean hydroxyproline level of the control group, Glutamine group, GH group and combined group was 2,3±0,7 mg/ml, 4,5±0,9 mg/ml, 5,2±0,9 mg/ml, 7,6±1,2 mg/ml, respectively. Mean bursting pressures and hydroxyproline levels of the combined group were statistically higher when compared with other groups (p=0.01 for each).DiscussionThe combined use of Glutamine and GH has positive effects on wound healing. Intestinal anastomosis in the settings of intraabdominal sepsis is risky. Therefore investigations are addressed towards treatment modalities that establish safe anastomoses with low risk. We showed in this study that combined use of Glutamine and GH provides a better anastomosis healing and strength in intraabdominal sepsis rat model compared to single use of Glutamine or GH. Our findings have to be supported with appropriate clinical studies.