Anatomik M mode ekokardiyografi ile ölçülen fraksiyone kısalmanın sağ ventrikül sistolik fonksiyonunu göstermedeki yeri
right ventricular fractional shortening, taken by anatomic M mode, used for determination of right ventricular systolic function.
  1. Tez No: 230285
  2. Yazar: MUSTAFA KUZEYTEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEKTA GÜRLERTOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Sağ ventrikül, daha önceleri önemi ihmal edilmiş yapısal ve fonksiyonel olarak kompleks bir boşluktur. Sağ ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesi; kronik obstrüktif akciğer hastalığı, pulmoner emboli, primer pulmoner hipertansiyon, sağ ventrikül miyokard enfarktüsü, konjenital kalp hastalıkları, kardiyopulmoner transplantasyon gibi durumlarda önemlidir.Birçok faktörden dolayı sağ ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesinde güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Sağ ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesinde en sık sağ ventriküler alan değişimi ve ejeksiyon fraksiyonu gibi ekokardiyografik yöntemler kullanılmaktadır. Ekokardiyografiye alternatif olarak sintigrafi, ventrikülografi ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) de kullanılabilir. MRG şu anda sağ ventrikül volüm ve duvar kitlesinin non invaziv değerlendirilmesinde altın standarttır. Bu yöntemlerin maliyeti yüksek, uygulanabilirliği zor ve zaman alıcıdır.Biz bu çalışmamızda kullanımı kolay, ucuz ve non invaziv yeni bir yöntem olan anatomik M-mode ekokardiyografi ile ölçülen fraksiyone kısalmanın sağ ventrikül fonksiyonlarını göstermedeki yerini araştırdık.Çalışmamıza sağ ventrikül völüm yüklenmesi olan 22 (grup 1), sağ ventrikül basınç yüklenmesi olan 21 (grup 2) hasta ve 20 sağlıklı gönüllü (grup 3) alındı. Tüm bireylerin konvansiyonel ekokardiyografi, Doppler ve doku Doppleri kayıtları alınarak incelendi.Her üç grubun demografik özellikleri benzerdi. Tüm bireylerde anatomik M mod kullanılarak triküspit anulus, mid sağ ventrikül ve sağ ventrikül çıkış yolundan fraksiyone kısalma değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The right ventricle is a structurally and functionally complex chamber whose importance has been neglected previously. Assessment of right ventricular function is important in situations such as chronic lung disease, pulmonary trombo-embolic disease, primary pulmonary vasculer disease, right ventricle myocardial infarction, congenital heart disease and cardiopulmonary transplantation.A lot of factors may effect negatively evaluating right ventricular functions. Echocardiografhic methods such as ejection fraction and right ventricular area changes are generally used for evaluating right ventricle functions. Alternatively sintigraphy, ventriculagraphy and magnetic resonance imaging (MRI) can also be used. The golden standart of noninvasive method for evaluating right ventricular volume and wall mass is MRI. These methods are expensive, difficult and time consuming.İn this study, we investigated fractional shortening of right ventricle, taken by M mode echocardiograpy , as easy, cheap and non invasive method to determine systolic function of right ventricle.The subjects were divided into 3 groups. 22 patients with right ventricular volume loading (first group), 21 patients with right ventricular pressure loading (second group), and 20 healthy volunteers (third group) were included in the study. All subjects were investigated by echocardiography and their conventional echocardiography, Doppler and tissue Doppler datas were collected.All groups have similar demographic properties. The fractional shortening values were calculated from tricuspit anulus, middle level and infindibulum of right ventricle using Anatomic M Mode.