Yaş ve kuru ekstrüzyon ile işlenmiş soyanın etlik piliç rasyonlarında kullanılması üzerinde araştırmalar
Research on the use of wet or dry extruded full-fat soybean in the broiller
  1. Tez No: 23029
  2. Yazar: ZEKİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
IV ÖZET Yüksek Lisans Tezi YAŞ-^ve KÜRÜ- EKSTRÜZYON İLE İŞLENMİŞ SOYANIN ETLİK PİLİÇ RASYONLARINDA KULLANILMASI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Zeki ÇELÎK Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Kamil DOĞAN 1992, Sayfa: Jüri : Prof. Dr. Kamil DOĞAN : Prof. Dr. Remzi AKYILDIZ : Prof. Dr. Şakir Mahmut TÜNCER Deneme herbirinde 110 adet günlük civciv bulunan 3 tekerrürlü 5 grupta yürütülmüştür. Başlatma ve büyütme dönemlerinde, sırasıyla % 23 ve 20 hamprotein ve 3200 kcal/kg metabolik enerji içeren izoö'itrojenik ve izokalorik rasyonlar düzenlenmiştir. Bu besi periyotlarında, başlatma döneminde % 13,5 ve 27.15 oranında yaş ^ekstüze, soya; % 13,5 ve 27,15 oranında kuru- ekstrüze soya kullanılmıştır. Büyütme döneminde % 11,63 ve 23,25 oranında yaş-ekstrüze, % 11.63 ve 23.25 oranında kuru-ekstrüze soya kullanılmıştır. Besi süresi 7 haftadır. Yem ve su serbest olarak verilmiştir.Başlatma dönemi (0-3 hafta) itibariyle gruplarda saptanan ortalama canlı ağırlıklar sırasiyle 542.00, (kontrol), 575,7,607,33, 556,33 ve 560,33 g? ortalama canlı ağırlık artışları 497,33 (kontrol), 531,00, 561,33, 512,00 ve 514,67 g.'dır. En iyi büyüme % 27.15 oranında kuru ekstrüze soya kullanılan grupta sağlanmıştır.0-3 hafta itibariyle toplam yem tüketimleri 775.63 (kontrol), 860.10, 919,04, 849,60 ve 827,20 g; yem değerlendirme sayıları ise 1,61, 1,63, 1,65 ve 1,60 olarak bulunmuştur. Büyütme dönemi (3-7 hafta) itibarıyla gruplarda ortalama canlı ağırlık artışları sırasiyle 1411,00 (kontrol), 1352,00, 1257,30, 1399,00 ve 1281,3 g olarak saptanmıştır. Toplam yem tüketimleri sırasiyle 3423,00 (kontrol), 3541,00, 3320,00, 3295,20 ve 3396,20 g;yem değerlendirme sayıları 2.42 (kontrol) 2,62, 2,64, 2,35 ve 2,65 olarak bulunmuştur. Besi sonu itibariyle (0-7 hafta) ortalama canlı ağırlıklar sırasiyle 1953,00 (kontrol), 1927,70, 1864,70, 1955,30, 1841,7 g; toplam yem tüketimleri 4198,00 (kontrol), 4401.00, 4239.00, 4144.80, 4223.40 g; yem değerlendirme sayıları sırasiyle 2.20 (kontrol), 2.33, 2.33, 2.17, 2.35; ölüm oranları % 8.48 (kontrol), % 8.13, % 5.15, % 9.10 ve % 4.55 olarak saptanmıştır. Sonuç olarak; besi sonu itibarıyla soya küspesinin bir kısmı yerine % 11.63 oranına kadar kuru ekstrüze soya ikamesi canlı ağırlık, yem tüketimi, yem değerlendirme sayısı ve ekonomik yönden diğer gruplara göre iyi sonuç vermiştir. ANAHTAR KELİMELER : Soya küspesi, yaş-ve kuru- ekstrüze soya, etlik piliç rasyonları, etlik piliç besisi, ölüm oranı.
Özet (Çeviri)
vi ABSTRACT Masters Thesis RESEARCHES ON THE USE OP WET- OR DRY-EXTRUDED FULL-FAT SOYBEAN IN THE BROILER CHICKEN RATIONS Zeki Çelik Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Kamil DOĞAN Jury : Prof. Dr. Kamil DOĞAN Jury : Prof. Dr. Remzi AKYILDIZ Jury : Prof. Dr. Şakir Doğan TUNCER The experiment was conducted in 5 groups with 3 replicates in which there were 110 broiler chicks of day old. The rations were isocaloric (3200 kcal ME/kg) and isonitrogenic (23 and 20 % CP)in the starting and growing- finishing periods, respectively. In the starting period, levels of wed-extruded soybean were 13.58 and 27.25- % and dry-extruded soybean 11.63 and 23.25 %. The experiment lasted 7 weeks. Feeds and water were given ad libitum. In the starting period (0-3 wks), average live weights of groups were 542.0 g (control), 575.7 g, 607.33vii g, 556.33 g and 560.33 g; live weight gains 497.33 g (control), 531.0 g, 561.33 g, 512.0 g and 514.67 g ; the max.growing performance was obteined with the 27.15 % wet-extruded soybean ration; average feed consumptions were 775.63 g (control), 860.10 g, 919.04 g, 849.60 g and 827.20 g; feed conversions 1.55 (control), 1.61, 1.63, 1.65 and 1.60, respectively. In the growing-finishing period (3-7 wks), average live weights were 1411.0 g (control), 1352.0 g, 1257.30 g, 1399.0 g and 1281.30 g; feed consumptions 3423.0 g (control), 3541.0 g, 3320.0 g, 3295.2 g and 3396.2 g ; feed conversions 2.42 (control, 2.62, 2.64, 2.35 and 2.65, respectively. For the total experimental periods (0-7 wks), the average live weights in the groups were 1953.0 g (control), 1927.7 g, 1864.7 g, 1955.3 g, 1841.7 g; total feed consumptions 4198.0 g, (control), 4401.0 g, 4239.0 g, 4144.8 g, 4223.4 g; feed conversions 2.20 (control), 2.33, 2.33, 2.17, 2.35; chick dieds 8.48 % (control), 8.13 %, 5.15 %, 9.10 % and 4.55 %, respectively. As the result of the experiment, by the substitution of dry-extruded soybean in the broiler rations at the level of 11.63 % was obteined maximum fatteining performance. Key words : Soybean meal, wet- or dry-extruded soybean, broiler chicken rations, live weight gain, feed consumption, feed conversion.