Kardiyak riskli hastalarda major alt extremite cerrahisi sonrası genel, lumbal epidural anestezi ve torakal epidural analjezinin BNP, ANP, katekolaminler ve troponin-ı salınımına etkisi
The patients who have a cardiac risk after major low extremity surgery, the impact of general, lumbar epidural anesthesia and thorasic epidural analgesia on BNP, ANP, catecolamines and cardiac troponin I releasing
  1. Tez No: 230298
  2. Yazar: CELALETTİN DAĞLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CANAN ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalısmada kardiyak riski olan major alt extremite cerrahisi geçirecek hastalarda üç farklı anestezi yönteminin BNP, ANP, E, NE ve kardiak troponin I salınımına etkisi amaçlandı. Hastalar randomize olarak 20' ser kisilik üç gruba ayrıldı. Grup GA: genel anestezi, Grup LEA: lumbal epidural anestezi ve Grup TEA: genel anestezi + torakal epidural analjezi. TEA grubuna, Th 4-5 epidural kateterden analjezi seviyesi Th1-8 arasında olacak sekilde intra ve postoperatif devam edildi (%0.1 bupivakain+50 ?g fentanyl). GA ve TEA grubunda anestezi indüksiyonu thiopenthal + rocuronyum bromür ile yapılırken anestezi idamesi N2O+sevofluran ile saglandı ve postoperatif V hasta kontrollü analjezi (morfin) uygulandı. LEA grubunda ise L2-4 seviyesinden epidural anestezi uygulanıp (%0.5 bupivakain+50 ?gr fentanyl) postoperatif analjezisi epidural kateterden (3 mg morfin+50 ?gr fentanyl) yapıldı. Hastaların preoperatif, cilt insizyonundan 90 dk sonra, operasyon bitisinde, postoperatif 1. 2. ve 3. günün sabahında ANP, BNP, E, NE ve Troponin I düzeyleri ölçüldü ve hemodinamik veriler kaydedildi. Gruplar arasında demografik veriler açısından fark yoktu.
Özet (Çeviri)
In this study; the impact of three different anesthesia methods management on BNP, ANP, E,NE, cardiac troponin-I relase in the patients having cardiac risk and who will have major low extremity surgery was aimed. The patients was randomized and divided into three groups, each of them 20 people. General anesthesia for group GA, lumbar epidural anesthesia for group LEA and general anethesia+thoracic epidural analgesia for group TEA. Th4-5 from epidural catheter was kept on intra-postoperatively in such on may that the level of analgesia will be among Th1-8 (0.1% bupivakaine+50 ?gr fentanyl) while anesthesia induction in GA and TEA groups is made by thiopenthal+rocuronyum bromür, continuation of anesthesia was supplied by means N2O+sevoflurane and postoperative IV patient controlled analgesia was applied (morfine). In LEA groups epidural anesthesia from L2-4 level was applied (0.5% bupivakaine+50 ?gr fentanyl), postoperative analgesia was made from epidural cathater (3 mgr morphine+50 ?gr fentanyl). At the and of the operation after, 90 minutes of the postoperative skin incision of the patients, their ANP, BNP, E, NE and cardiac troponin-I levels were measured on the first, second and thirt postoperative days. There were no differences among the groups in terms of demographic input.