Acil servise senkop ile başvuran hastalarda tüm vücut yaklaşımlı hedefe yönelik yatakbaşı ultrasonografi'nin tanısal etkinliği
The diagnostic efficiency of whole body approach targeted bedside ultrasonography in patients presenting to the emergency department with syncope
  1. Tez No: 702759
  2. Yazar: GÜÇLÜHAN UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKSAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş Senkop hızlı başlangıçlı, kısa süreli, bilişsel tam bir iyileşme ile ilerleyen serebral hipoperfüzyona bağlı, geçici bilinç ve postür kaybıdır. Senkop için risk sınıflandırması, etiyoloji araştırılması ve taburculuk kararı acil servis hekimleri için zorlayıcıdır Güncel tıp pratiğinde senkop ve presenkop hastalarına standardize bir yaklaşıma değerlendirilmesi ve yüksek risk faktörüne sahip hastaların tanımlanabilmesi için birçok klinik karar kuralı geliştirilmiştir. Ancak bu risk skorlamalarında henüz görüntüleme yöntemleri kullanılmamaktadır. Günümüzde acil tıp pratiğinde yüksek riskli acil servis başvurularında ultrasonografinin kullanımı standart hale gelmiştir. Acil servisteki birçok hasta grubu üzerinde yaygın şekilde USG kullanılırken, hayatı tehdit eden bir hastalığa bağlı gelişebilecek senkop veya presenkop hastaları için bir ultrasonografi protokolü henüz geliştirilmemiştir. Bizim çalışmamızın amacı çalışmamızda senkop veya presenkop ile acil servise başvuran hastalarda tüm vücut yaklaşımlı hedefe yönelik ultrasonografi (TVYUS)' tekniğinin, yüksek riskli senkop hastalarını tanıyıp tanımadığını ve hastanın tanı ve tedavi süreçlerindeki etkinliğini ortaya koymaktır. Materyal ve Metod İleri yönelik kesitsel çalışmamızda, acil servise başvuran 18 yaş üzerindeki senkop / presenkop hastaları çalışmaya dahil edildi. USG protokolü hastanın klinik bulgularından habersiz 4 uygulayıcı tarafından gerçekleştirildi. TVYUS tekniği için hastalarda karotis, akciğer, kardiyak, abdominal ultrasonografi ve derin ven trombozu incelemesi için alt ekstremitelerin kompresyon ultrasonografisi kullanıldı ve anormal bulgular kayıt edildi. TYVUS sonrası ve öncesi dönemde senkop etiyolojisi konusundaki hekim kararlarındaki değişimler değerlendirildi. USG değerlendirmesi sırasında bulunan anormal bulgular nedeniyle hastalara uygulanan tedavi girişimleri majör ve minör girişimler olarak ayrıca değerlendirildi. Anormal TYVUS bulgularının tespiti ve majör girişim gerektiren USG bulgularının tespiti için basğımsız risk faktörleri lojistik regresyon modeli ile belirlendi. viii Bulgular Çalışmaya 152 hasta dahil edildi. Hastaların yaşlarının ortancası 61,5 yıl (IQR: 41- 71,8) ve %52,6'sı (n=80) kadındı. Hekimlerin TVYUS değerlendirme süresinin ortanca değeri 14 dk (12-16 dk) olarak belirlendi. TVYUS değerlendirmesi sonucunda hastaların 54'ünde (%35,5) senkop / presenkopla ilişkili veya senkopa yol açtığı düşünülen ultrasonografik bulgu veya bulgular tespit edildi. Hastaların 29'una (%19), TVYUS değerlendirmesi ile saptanan anormal bulgulara yönelik majör girişim 68'ine (%44.7)'sine ise minör girişim uygulanmıştı. Olguların 42'sinde (%27,6) TVYUS sonrası, hekimin senkop etiyolojisi konusundaki ön tanısı değişmişti.
Özet (Çeviri)
Ultrasonography in Patients Presenting to the Emergency Department with Syncope Introduction Syncope is a rapid-onset, short-term, temporary loss of consciousness and posture due to cerebral hypoperfusion that progresses with complete cognitive recovery. Risk stratification, etiology investigation and discharge decision for syncope are challenging for emergency physicians. In current medical practice, many clinical decision rules have been developed to evaluate syncope and presyncope patients with a standardized approach and to identify patients with high risk factors. However, imaging methods are not yet used in these risk scorings. Today, the use of ultrasonography in high-risk emergency department admissions has become a standard in emergency medicine practice. While USG is widely used on many patient groups in the emergency department, an ultrasonography protocol has not yet been developed for patients with syncope or presyncope that may develop due to a life-threatening disease. The aim of our study is to reveal whether the whole body ultrasonography (WHOBUS) technique recognizes highrisk syncope patients in patients who apply to the emergency department with syncope or presyncope, and to reveal the effectiveness of the patient in the diagnosis and treatment processes. Material and Method In our prospective cross-sectional study, syncope/presyncope patients over the age of 18 who applied to the emergency department were included. The ultrasonography protocol was performed by 4 practitioners who were unaware of the patient's clinical findings. For the WHOBUS technique, carotid, lung, cardiac, abdominal ultrasonography and compression ultrasonography of the lower extremities were used to examine deep vein thrombosis and abnormal findings were recorded. Changes in physician decisions regarding the etiology of syncope after and before WHOBUS were evaluated. Treatment interventions applied to patients due to abnormal findings found during USG evaluation were evaluated separately as major and minor interventions. Independent risk factors were determined by logistic regression model for the detection of abnormal WHOBUS findings and USG findings requiring major intervention. x Results 152 patients were included in the study. The median age of the patients was 61.5 years (IQR: 41-71.8) and 52.6% (n=80) were female. The median value of the TVYUS evaluation time of the physicians was determined as 14 minutes (12-16 minutes). As a result of WHOBUS evaluation, ultrasonographic findings or findings associated with syncope / presyncope or thought to cause syncope were detected in 54 (35.5%) of the patients. Major intervention was performed in 29 (19%) of the patients, and minor intervention was performed in 68 (44.7%) of the patients for abnormal findings detected by WHOBUS. In 42 of the cases (27.6%), the physician's pre-diagnosis of the etiology of syncope changed after WHOBUS.