Klebsiella pneumoniae suşlarında CTX-M beta laktamazların fenotipik ve molekuler tanımlanması
Fenotyphic identification and moleculer detection of CTX-M beta lactamases in klebsiella pneumoniae
  1. Tez No: 230336
  2. Yazar: SONER TİKVEŞLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAL CEVAHİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Genislemis Spektrumlu Beta-Laktamaz (GSBL) üretimi, 1980'li yıllardan beri genisspektrumlu sefalosporinlerin gram negatif bakterilerin sebep oldugu infeksiyonlarda yaygınbiçimde kullanımı sonucu ortaya çıkmıs, sayı ve çesit yönünden hızla artarak tüm dünyadaözellikle hastanelerde önemli bir sorun haline gelmistir.Bu çalısmada, Pamukkale Üniversitesi Arastırma ve Uygulama Merkezi Mikrobiyolojilaboratuvarına gönderilen, çesitli klinik örneklerden izole edilen 217 Klebsiella pneumoniaesusunda GSBL varlıgı arastırıldı. GSBL üretimi, çift disk sinerji testi ve E-test yöntemi iledegerlendirildi. GSBL pozitif suslarda PCR ile CTX-M genleri ve CTX-M pozitif tesbitedilenlerde CTX-M grubu arastırıldı.Klebsiella pneumoniae suslarının 87'sinde (%40.1) GSBL bulunmustur. ki yöntemintutarlılık analizlerinde ise istatistiksel olarak birbirleriyle uyumlu oldugu görülmüstür.Antibiyotik duyarlılık deneyleri CLSI'e göre disk difüzyon yöntemi ile yapılmıstır.mipeneme dirençli sus bulunmamıstır. mipenemden sonra en etkili antibiyotiginciprofloksasin (%81.6) ve amikasin (%74.7) oldugu bulunmustur.
Özet (Çeviri)
Production of Extended Spectrum Beta-Lactamases (ESBL) have been existed due tofrequent usage of the ?extended spectrum? cephalosporins at the infections caused by gramnegative bacteria, count and types of ESBL increased all over the world and became animportant problem.The existence of the ESBL has been investigated in 217 Klebsiella pneumoniae strainsisolated from different clinical specimens sent from Research and Training of PamukkaleUniversity. The existence of the ESBL has been investigated by double disk synergy test andE-test. By using PCR methods CTX-M genes were investigated in the ESBL positive strains.After determining CTX-M genes, CTX-M group1 primers were studied.The presence of ESBL has been observed at 87 (40.1%) of the Klebsiella pneumoniaestrains. Two methods were statistically consistent. Antimicrobial susceptibility tests wereperformed by disc diffusion method described in CLSI guide. According to antimicrobialsusceptibility test results, resistance to imipenem was not detected. Except imipenem,ciprofloksasin (81.6 %) and amikacin (74.7 %) was the most effective antibiotic against tothe strains.