Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalarda kognitif fonksiyonların değerlendirilmesi
Investigation of cognitive dysfunction in patients with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 230369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLDA TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
KOAH gelişimi ile ilgili homosistein düzeyleri ve total antioksidan kapasite arasındaki ilişki , kognitif bozukluk ile homosistein düzeyleri ve total antioksidan kapasite arasındaki ilişki bilinmektedir.Çalışmamızda kronik obstruktif akciğer hastalığı bulunan hastalarda kognitif fonksiyonların değerlendirilmesi ve kognitif fonksiyonlarla homosistein ve total antioksidan kapasite rasındaki ilişkinin gösterilmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya akut atağı olan 28,satbil durumda olan 28 kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan olgu alındı.25 sigara içmeyen sağlıklı olgu ile kontrol grubu kuruldu.Hasta ve kontrol grubunda homosistein, total antioksidan kapasite düzeylerine bakıldı, standardize mini mental test, saat çizme testi, Blessed oryantasyon bellek konsantrasyon testi,benton yüz tanıma testi ve klinik demans derecelendirme ölçeği ile kognitif fonksiyonlar değerlendirildi.Hipoksik grupta homosistein düzeyleri yüksek , hipoksik olan ve olmayan grupta total antioksidan kapasite düzeyleri yüksek, hipoksik grupta standardize mini mental test değerleri ve saat çizme testi değerleri düşük, hipoksik olan ve olmayan grupta klinik demans derecelnedirme ölçeği değerleri yüksek,hipoksik olan ve olmayan grupta Benton yüz tanıma testi değerleri düşüktü.Hipoksisi olan grupta Blessed oryantasyon bellek konsatrasyon testi değerleri yüksekti.Hipoksisi olan grupta total antioksidan kapasite ile satndardize mini mental test, klinik demans derecelendirme ölçeği arasında korelasyon bulundu.Çalışmamızda kronik obstrüktif akciğer hastalığı bulunan hastalarda kognitif bozukluğun varlığı gösterilmiş, bu bozukluğun hiposkik olanlarda daha belirgin olduğu orataya konulmuştur.Ayrıca çalışmamızda total antioksidan kapasite ile kognitif bozukluk arasında ilişki gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been known the realtionship between occuring chronic obstructive lung disease and levels of homocystein and total antioxidan capacity, and the relationship between cognitive dysfunction and level of homocystein and total antioxidan capacity.We aimed the evaluation of cognitive functions in the patients with chronic obstructive lung disease, and demonstration of the relationship between cognitive function and homocystein and total antioxidan capacity.Twenty-eight chronic obstructive lung disease patients with acute exacerbation and 28 stabil chronic chronic obstructive lung disease patients were included the study.The control group included 25 healty non-smoker people.Homocystein and total antioxidan capacity were measured in the patients and control groups.Cognitive functions were evaluated with standardized mini mental test, clock drawing test, Blessed orientation and memory concentration test, Benton face description test and the clinical dementia rating scale.Homocystein level was high in hypoxic group, total antioxidan capacity levels were high in hypoxic and non-hypoxic group, standardized mini mental test and clock drawing test values were low in hypoxic group, the clinical demantia ratin scale values were high in hypoxic and non-hypoxic group, Benton's face description test values were low in hypoxic and non-hypoxic groups, Blessed orientation memory concentration test values wre high in hypoxic group.There were a correlation between total antioxidan capacity and standardized mini mental test and the scale of clinical demans graduation test values.In conclusion, in our study we demonstrated the presence of cognitive dysfunction in the COPD patients.The patients with hypoxic had more profound cognitive dysfunction. In addition we demonstrated a relationship between total antioxidan capacity and cognitive dysfunction in our study.