Kronik böbrek hastalarında tamamlayıcı tıp uygulamaları
- Tez No: 230380
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kronik böbrek hastalığı(KBH) günümüzde major halk sağlığı sorunlarından biri olarak kabuledilmektedir. Kronik böbrek hastalarının hastalığın veya tedavinin yol açtığı sorunlar ile başetme yöntemi olarak tamamlayıcı tıp uygulamalarını tercih etme oranları da her geçen günartmaktadır. Bu çalışmada, Kronik böbrek hastalarının tamamlayıcı tıp uygulamalarındanhangilerini, ne kadar süredir kullandıkları ile kullandıkları uygulamalar hakkında bilgiedindikleri kaynakların öğrenilmesi, kullanım ile hastaların demografik özellikleri arasındailişki olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlanmış ve Başkent Üniversitesi Tıp FakültesiNefroloji Bilim Dalı'na bağlı Ankara, Adana Alanya, İskenderun merkezlerinde hemodiyaliztedavisi gören 388 hasta dahil edilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından literatür taramasısonucunda hazırlanan anket ile toplanmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların, 204 erkek(%52,6) ve 104 kadındı (% 47,4) ve yaş ortalamaları 48,87± 15,9 ( 18?85, ortanca= 50) yıldır.Çalışmaya katılan hastaların %58'i tamamlayıcı tıp uygulamalarından en az birinikullandıklarını belirtmişlerdir. Hastaların eğitim düzeyleri (p=0,045) ile tamamlayıcı tıpkullanma durumları arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chronic Kidney Disease is accepted as one of the major public health problems. ChronicKidney Disease patients are using complementary medicine applications to cope with thedisease and its? outcomes. The percentage of complementary medicine applications? usageamong Chronic Kidney Disease patients is rising every other day. The aim of this study is togather information about the complementary medicine applications used by the ChronicKidney Disease patients, and its? relation to demographic factors. In this study, 388 ChronicKidney Disease patients included who are in hemodialysis therapy program at Ankara, Adana,Alanya, İskenderun Başkent University Dialysis Centers. The data is collected by interview tothe patients with a questionnaire. The questionnaire is prepared according to the informationgathered from other studies by the researcher. The patients? mean age is 48,87± 15,9 yearsand median age is 50 years with a range of 18?85 years. The participants distrubutionbetween gender is 204 male (52,6%) and 104 female (47,4%). The results of this studyshowed that 58 % of the participants are using one of the complementary medicineapplications.